Pronari i Daily Mail blen revistën e njohur për 97.8 milion dollarë

Evropë

Pronari i Daily Mail blen revistën e njohur për 97.8 milion dollarë

Më: 4 mars 2021 Në ora: 19:41
Daily Mail

Pronari i gazetës britanike Daily Mail ka blerë revistën e shkencës dhe teknologjisë New Scientist për 97,80 milion dollarë, pasi kërkon të krijojë oferta digjitale të saj.

Daily Mail dhe General Trust departamenti i saj i mediave të konsumatorëve bleu botimin nga një grup investitorësh të udhëhequr nga pronari i New Scientist, Bernard Gray.

“New Scientist është një botim me famë botërore i dashur nga lexuesit e tij . Ne mezi po presim që të mbështesim planet e tyre emocionuese për t’u rritur si botim i gjerë për këdo që interesohet në botën shkencore përreth nesh”, tha kryetari i DMGT Jonathan Harmsworth.

Blerja vjen shpejt pasi firma britanike ra dakord të shesë biznesin e saj EdTech, Hobsons, në një përpjekje për të ngushtuar fokusin e saj në një numër të madh biznesesh. New Scientist, themeluar në 1956, pritet të postojë një fitim operativ prej rreth 7 milion paund në 2021, me të ardhura që mund të tejkalojnë 20 milion paund.

Publikimi ka një tirazh javor prej rreth 120,000, nga të cilat pak më shumë se gjysma janë me qendër në MB dhe merr rreth 75 përqind të të ardhurave nga pajtimet.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat