Franca ndalon pijet alkoolike në hapësirat publike nën masat e reja të bllokimit Covid-19

Evropë

Franca ndalon pijet alkoolike në hapësirat publike nën masat e reja të bllokimit Covid-19

Më: 1 prill 2021 Në ora: 12:06
Jean Castex

Pijet alkoolike do të ndalohen në parqet franceze dhe hapësirat e tjera publike në natyrë si pjesë e bllokimit të ri të kufizuar në të gjithë vendin për të ndaluar krizën Covid-19, njoftoi të enjten Kryeministri Jean Castex.

Duke iu drejtuar Asamblesë Kombëtare, dhomës së ulët të parlamentit të Francës, Castex gjithashtu tha se autoritetet do të shpërndajnë grupe me më shumë se gjashtë njerëz në brigjet e lumenjve ose shesheve pas kufizimeve të reja të zbuluara nga Presidenti Emmanuel Macron të mërkurën vonë, shkruan France24.

Castex tha se ai "pa rezervë" dënoi njerëzit që nuk kishin respektuar rregullat, pas imazheve të turmave të zhytura duke pirë birrë në brigjet e lumenjve nën rrezet e diellit të pranverës në qytete duke përfshirë Parisin dhe Lionin.

Ndërkohë, prokurorët duhet të "hetojnë sistematikisht" organizatorët e partive klandestine për të vënë jetën e të tjerëve në rrezik, shtoi ai.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat