Skandali për korrupsion, kancerali austriak merr vendimin e papritur

Evropë

Skandali për korrupsion, kancerali austriak merr vendimin e papritur

Nga: A.Zh Më: 9 tetor 2021 Në ora: 20:10
Sebastian Kurz

Kancelari austriak Sebastian Kurz, ka dhënë dorëheqje mbrëmjen e së shtunës pasi u përfshi në një skandal korrupsioni.

35-vjeçari tha se do t'ia dorëzojë kancelarinë ministrit të jashtëm Alexander Schallenberg, raporton politico.eu, përcjell Bota sot. Ndërsa, ai planifikon të bëhet kryetari i grupit parlamentar për Partinë Popullore të Austrisë.

Autoritetet austriake bastisën zyrat e Kurz dhe selitë e partisë në Vjenë të mërkurën mes dyshimit se ai dhe rrethi i tij i ngushtë komplotuan për të përvetësuar fondet publike për të korruptuar sondazhet dhe figurat e shquara të medias në këmbim të mbulimit të favorshëm.

Bastisjet shënuan një përshkallëzim domethënës të hetimit të prokurorëve për korrupsionin në Kurz, i cili tashmë përballet me padi të mundshme në një rast të veçantë që përfshin akuzat për dëshmi të rreme në lidhje me dëshminë  nën betim që ai dha para një hetimi parlamentar vitin e kaluar./Botasot

Më të lexuarat
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat