Putin e quan Rusinë një vend paqësor - Bota Sot
Putin e quan Rusinë një vend paqësor

Evropë

Putin e quan Rusinë një vend paqësor

Më: 13 shtator 2018 Në ora: 16:01
Vladimir Putin

Presidenti rus Vladimir Putin e ka quajtur vendin e tij si paqësor, duke hedhur poshtë idenë se mund të jetë apo të ketë qenë ndonjëherë agresivë. Ai e bëri këtë koment derisa po qëndronte pranë një stërvitja ushtarake 300,000-vjeçare, më e madhja e vendit që nga Lufta e Ftohtë.

Udhëheqësi rus vizitoi ndeshjen e luftës “Vostok-2018” në kufirin kinez, ku janë vendosur afro 1,000 avionë, rreth 36,000 tanke dhe automjete të blinduara dhe një prej 80 anijeve ushtarake ruse.

 Pavarësisht shqetësimeve të jashtme në lidhje me qëllimin e deklaruar të stërvitjes, që është të mësohet komandantët rusë për të bërë distanca të mëdha në distanca të mëdha, Putini ka hedhur poshtë idenë se vendi i tij është agresiv.

"Rusia është një vend i dashur dhe paqësor", tha Putin, sipas agjensisë së lajmeve Interfax. "Ne nuk kemi dhe nuk mund të kemi plane agresive. Politika jonë e jashtme është e orientuar në krijimin e bashkëpunimit me të gjitha vendet që janë të interesuara për këtë”, ka thënë Putin.

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat