Moti i keq, vazhdon të rritet numri i viktimave në Itali - Bota Sot
Moti i keq, vazhdon të rritet numri i viktimave në Itali

Evropë

Moti i keq, vazhdon të rritet numri i viktimave në Itali

Më: 31 tetor 2018 Në ora: 18:20
Itali

Italia është përfshirë prej ditësh nga një mot i keq ku numri i viktimave rritet dita ditës, ku numri më i fundit është 12 të vdekur.

Disa shkolla dhe vende turistike janë mbyllur në disa rajone.

Vendet më të prekura janë perëndimi dhe veriu i vendit. Erërat janë të forta ku shkojnë deri në 180km/h.

Nga moti i keq është prekur dhe qyteti i Venicas, ku zyrtarët thonë se 75% e qendrës historike është e përmbytur.

Në rajonin e Venetos, lumi Piave doli nga shtrati dhe përmbyti sipërfaqe të konsiderueshme tokash bujqësore.

Erërat e forta me fuqi mbi 150 kilometra në orë dhe shirat e rrëmbyer prekën edhe ishullin e Korsikës.

Shumë pemë janë rrëzuar ndërsa mbi 200 mijë shtëpi mbetën pa energji elektrike.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...