Hamilton përballet me sulme raciste pas fitores së tij në Grand Prix

Formula 1

Hamilton përballet me sulme raciste pas fitores së tij në Grand Prix

Më: 19 korrik 2021 Në ora: 15:43
Lewis Hamilton

Lewis Hamilton është bërë shënjestër e abuzimit racist në mediat sociale pas fitores së tij në Grand Prix të Britanisë të dielën.

Hamilton mori një “penallti” prej 10 sekondash pas një përplasje me rivalin e titullit Max Verstappen gjatë xhiros së parë të garës, gjë që çoi në shkatërrimin e holandezit, shkruan BBC.

Mercedes, F1 dhe organi drejtues FIA dënoi abuzimin “në termat më të fortë të mundshëm”.

“Këta njerëz nuk kanë vend në sportin tonë”, lexohet në një deklaratë të përbashkët.

“Ne nxisim që ata që janë përgjegjës duhet të mbajnë përgjegjësi për veprimet e tyre.

“Formula 1, FIA, drejtuesit dhe ekipet po punojnë për të ndërtuar një sport më të larmishëm dhe gjithëpërfshirës, dhe raste të tilla të papranueshme të abuzimit në internet duhet të theksohen dhe eliminohen.”

Drejtori i ekipit të Mercedes Toto Wolff i tha programit Today të BBC Radio 4: “Ne e kemi parë atë në futboll në Kampionatin Evropian dhe abuzimin që nuk është absolutisht i pranueshëm, dhe e njëjta dje, dhe unë ende pyes nëse disa thjesht nuk e marrin atë .

“Kjo nuk është e pranueshme dhe ne do të reagojmë ndaj saj.”

Skuadra e Verstappen Red Bull Racing tha se ishte “e neveritur dhe e trishtuar” nga abuzimi i drejtuar ndaj Hamilton.

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat