Bottas triumfon në Turqi

Formula 1

Bottas triumfon në Turqi

Më: 10 tetor 2021 Në ora: 15:49
Bottas triumfon në Turqi

Bottas triumfon në Turqi, Verstappen rimerr kreun e renditjes!

Piloti finlandez Valtteri Bottas me Mercedes triumfoi sot në garën e Çmimit të Madh të Turqisë në Formula 1, zhvilluar në Stamboll, garë e zhvilluar në një pistë të lagur për shkak të shiut që ra gjatë pjesës së parë të garës. Në vendin e dytë u klasifikua holandez i Red Bull, Max Verstappen.

Të dy këta pilotë e nisën garën nga vija e parë e startit dhe e mbyllën në të njëtat pozicione.

I treti u klasifikua Sregio Perez me makinën tjetër Red Bull, që la pas Charles Leclerc me Ferrari e Lewis Hamilton me Mercedes. Këta dy të fundit tentuan ta mbyllin garën pa ndërruar gomat, por në fund u dorëzuan.

Më të lexuarat
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat