Ky njeri joshqiptar, e ngriti gjeneratën e Fadil Vokrrit në elitën ish jugosllave! - Bota Sot
Ky njeri joshqiptar, e ngriti gjeneratën e Fadil Vokrrit në elitën ish jugosllave!

Futboll

Ky njeri joshqiptar, e ngriti gjeneratën e Fadil Vokrrit në elitën ish jugosllave!

Nga: Kemajl Goca Më: 20 korrik 2019 Në ora: 14:27
KF Prishtina 1983-84

Hungarezi Bela Palfi njihet fortë mirë nga gjeneratat e vjetra, njihet nga trajnerët që e ngriti Prishtinën në rangun më të lartë federativ, në ish Jugosllavi! 

Image

Bela Palfi

Prishtina siguroi hyrjen në elitën e futbollit ish jugosllav në vitin 1983, kur e kishte kryetrajner Bela Palfin! 

Një Prishtinë që krijoi stabilitet nën drejtimin e Palfit, që e udhëhoqi ekipin në periudhën 1981-1983.   

“Përforcimet” e ardhura nga Serbia u ndalën dhe u krijua më në fund ekipi me përbërje shumicë shqiptare dhe me trajnerin e urtë hungarez, Bela Palfi”, kështu shkruan edhe në faqen zyrtare të FC Prishtinës.

Palfi bëri punë të madhe, e krijoi një gjeneratë të frikshme me Fadil Vokrrin (i ndjerë), Fadil Muriqin, Edmond Rugova, Agim Canën, Jusuf Tortoshin etj. 

Ky njeri u lind me 16 shkurt të vitit 1923 dhe vdiq me 9 shtator të vitit 1995, pak shumë pak përmendet. Ky njeri e ngriti Prishtinën dhe që raportohet se kishte jetuar në Zrenjanin të Vojvodinës.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...