Seria A përgatit homazhe për Maradonan – Nga një minutë heshtje, deri tek shiritat e zinj në krahë

Futboll

Seria A përgatit homazhe për Maradonan – Nga një minutë heshtje, deri tek shiritat e zinj në krahë

Më: 27 nëntor 2020 Në ora: 23:08
Diego Maradona

Kryebashkiaku i Napolit, Luigi De Magistris ka thënë që stadiumi San Paolo do të emërohet ‘Diego Maradona’ javën e ardhshme dhe Seria A përgatit homazhe në minutën e 10-të të javës së nëntë në nder të legjendës argjentinase.

Maradona ndërroi jetë të mërkurën për shkak të një sulmi në zemër dhe Napoli mbajti zi për legjendën e tyre në fitoren në shtëpi kundër HNK Rijeka në Ligën e Evropës mbrëmë.

Stadiumi historik i Napolit tani do të riemërtohet Stadio San Paolo-Maradona dhe kryetari i bashkisë konfirmoi se do të jetë zyrtar javën e ardhshme.

“Javën tjetër, ne do ta vendosim zyrtarisht Stadio San Paolo me emrin e Diego Armando Maradona”, ka thënë ai për Radio Punto Nuovo.

Liga Serie A dhe të gjitha klubet do t’i japin nderim Maradonës gjatë javës së nëntë të Serie A dhe njoftuan zyrtarisht një listë të iniciativave:

Ngrohja: Gjatë ngrohjes së ekipeve, videoja e famshme e Maradonës e vitit 1989 do të transmetohet në ekranet e mëdha të stadiumeve, në muzikën e ‘Live is Life’.

Shirita të zinj: Të gjithë lojtarët do të dalin në fushë me një shirit të zi në krahun e majtë.

Një minutë heshtje: Një minutë heshtje do të kryhet para fillimit në çdo ndeshje, me lojtarët dhe zyrtarët e ndeshjes të rreshtuar rreth rrethit të mesfushës.

Gjatë minutës së heshtjes, një imazh i Maradonës do të projektohet në ekranet e mëdha dhe aty ku zakonisht ndodhet logoja e Serisë A TIM, mesazhi ‘Ciao Diego’ do të projektohet.

Përkujtim në minutën e 10-të: Në minutën e 10-të të çdo ndeshje të javës së nëntë në Serie A, imazhi i Diego Armando Maradonas do të projektohet përsëri në ekranet gjigante të stadiumit, për një nderim përfundimtar që do të zgjasë një minutë.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat