Sfida ndaj Napolit, Stefano Pioli analizon kuqezinjtë

Futboll

Sfida ndaj Napolit, Stefano Pioli analizon kuqezinjtë

Më: 13 mars 2021 Në ora: 17:09
Sfida ndaj Napolit, Stefano Pioli analizon kuqezinjtë

Një tjetër provë e madhe për kuqezinjtë në fundjavë teksa presin Napolin në “San Siro”.  Milani edhe pse me mungesa të shumta ka arritur të nxjerrë rezultate të mira, të cilat vijnë si rrjedhojë e një grupi të bashkuar dhe besimit që lojtarët kanë te trajneri i tyre , Stefano Pioli.

Në prag të sfidës me Napolin, trajneri i Milanit, Stefano Pioli foli në një konferencë për shtyp teksa foli për gjëndjen momentale të ekipit, për gjëndjen e Ibrës si dhe për njeriun e momentin, Frank Kesie.

Situata në ekip: ”Ne e hoqëm këmbën nga gazi kundër Specia, por asnjëherë nuk na mungoi vendosmëria në ndeshjet e tjera. Unë stërvit një grup lojtarësh që janë shumë të përgjegjshëm, kanë cilësi dhe gjithmonë mund të mbështeten. Nëse luajmë si ekip dhe bashkëpunojmë, mund të bëhemi më të fortë. Puna e madhe dhe besimi në aftësitë tona janë receta për sukses këtu. Një rrëshqitje nuk mund të na lejojë të harrojmë ekipin që ishte befasia e vitit 2020. Ne thjesht duhet të rishikojmë disa situata dhe të jemi më solid. Kishte aq shumë bisedime për negativitetin, por kurrë nuk e kemi ndjerë këtë këtu. Asnjëherë nuk e humbëm besimin te vetja ”.

Ndeshja me Napolin: “Napoli luan një futboll të mirë, ata kanë cilësi dhe janë një ekip i bashkuar. Eeshtë një lojë e komplikuar, sepse Napoli është një nga skuadrat më të mira në Serie A. Ne duhet të përqendrohemi në ndeshjen e nesërme dhe ta marrim atë një lojë në një kohë.

Kjo është një mundësi e rëndësishme kundër një kundërshtari të fortë që gjithmonë na shkaktonte probleme. Intensiteti është gjëja më e rëndësishme, por është për sa i përket mentalitetit edhe më shumë sesa fizikisht. Ne duhet të luajmë me temp, brenda dhe jashtë topit. Ne duhet ta lëvizim shpejt, ta bëjmë opozitën të ndjekë hijet. Nëse duam të synojmë majën, duhet të përmirësojmë rezultatet tona në shtëpi.”

Ibrahimoviç: “Ibra është drita jonë e ndritshme, por Milani varet vetëm nga stili ynë i futbollit. Ka shumë udhëheqës këtu, sepse ne kemi një identitet dhe mënyrë të saktë të lojës”.

Njeriu momentit: “Frank meriton të gjitha meritat, pasi ai punon shumë çdo ditë. Ai është mendërisht shumë i fortë, gjithmonë i gatshëm për të ndihmuar shokët e tij të skuadrës, për të bërë dhe thënë gjënë e duhur. Ai duhet të ketë cilësi për të luajtur në çdo rol dhe në fund të lojës, unë e ngrita atë për t’u bërë një trekuartist.

Ai me të vërtetë po bëhet një lojtar shumë i rëndësishëm. Unë e bëra atë sepse Brahim Diaz ishte i lodhur dhe ne donim të vazhdonim të detyronim mbrojtësit e Mançesterit të luanin nën presion, kështu që ai ishte një figurë imponuese në atë zonë të fushës”.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat