Boniek: Ne jemi komb që pëlqen të qajë

Futboll

Boniek: Ne jemi komb që pëlqen të qajë

Më: 12 tetor 2021 Në ora: 17:28
Boniek: Ne jemi komb që pëlqen të qajë

Zbigniev Boniek ka komentuar ndeshjen e sotme kundër Shqipërisë. Ish-presidenti i Federatës Polake dhe një nga legjendat në fushën e lojës për Kombëtaren e tij, e sheh mjaft të vështirë duelin në “Air Albania“. Boniek thekson faktin se shqiptarët kanë një lidhje mjaft të fortë me ngjyrat kombëtare, çka e vështirëson shumë punën për ekipin e Sousas.

“Nuk është e lehtë të luash në Shqipëri, ka një lidhje të fortë me ngjyrat kombëtare. Pritësit luajnë njëqind për qind çdo lojë. Fitorja u jep atyre një play-off, nuk siguron promovim, por u jep atyre mundësinë të vazhdojnë të luajnë, humbja na mbyll rrugën ne.

Do të jetë një lojë e vështirë. Ne jemi padyshim një ekip më i mirë në futboll, por jo aq sa të themi se do të fitojmë lehtë. Duhet të jemi të fokusuar.

Ne nuk mund të gabojmë. Siç kam shkruar në “Twitter”, ndeshje të tilla mund të luhen pa trajner. Konkurrentët duhet të marrin përgjegjësinë e plotë për rezultatin. Në ditët e sotme, lavdia e fitoreve bie mbi lojtarët, dhe humbjet janë faji i trajnerëve. Sidoqoftë, jam i bindur se do të fitojmë.

Shqipëria luajti më mirë në ndeshjen e parë? Unë absolutisht nuk pajtohem me këtë tregim. Ne patjetër ishim më mirë, shënuam katër gola. Uroj që të mund ta përsërisim. Unë nuk kontribuoj në të qarat e zakonshme, sepse asgjë nuk del prej saj. Por ne kemi një tendencë të tillë për t’u ankuar.

Ne fituam kundër San Marinos dhe gjithashtu dëgjoj se kemi bërë një punë të dobët. Dhe ne luajtëm shumë mirë, të qetë, nuk i lamë kundërshtarët tanë të hyjnë fare në pjesën tonë, askush nuk u lëndua dhe ne fituam 5-0. Ne jemi një komb që pëlqen të qajë, nuk mund të shijojmë asgjë“, ka thënë ndër të tjera Boniek..

Më të lexuarat
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat