Xhaka kalon të gjithë! Mediumi prestigjioz zviceran për Granit Xhakën: Rekorderi ynë i ri

Nga: K. Goca Më: 15 tetor 2023 Në ora: 14:27
Granit Xhaka

Edhe një ndeshje dhe Granit Xhaka së bashku me Heinz Hermann do të janë dyshja rekorde e kombëtares së Zvicrës.

Këto janë shifrat mbresëlënëse për karrierën e deritanishme të Xhakës në kombëtare, shkruan media prestigjioze zvicerane “Blick”.

Në debutimin e tij me kombëtaren zvicerane (nën drejtimin e trajnerit Ottmar Hitzfeld), Xhaka ka luajtur menjëherë.

“Djemtë tuaj janë argëtues”, shkruante SonntagsBlick në atë kohë për Xhakën dhe Shaqirin.

E vetmja negative: humbja e topit nga Xhaka çon në penallti për Anglinë.

30 maj 2014: Zvicër – Xhamajka 1-0 (ndeshje miqësore)

“Nuk është loja e tij, ai dështon në shumë gjëra”, shkruan Blick për Xhakën dhe i jep notën 3.

Fillimi i ditës ishte tashmë i vështirë. Në orën 6:40 të mëngjesit të gjithë lojtarët e kombëtares duhej të shkonin në kontrollin e dopingut.

Ndeshja e 50-të ndërkombëtare

13 nëntor 2016: Zvicër – Ishujt Faroe 2-0 (kualifikimi i Kupës së Botës)

Xhaka ka qenë prej kohësh shef në fushë. Në ndeshjen kundër Ishujve Faroe, ai nuk është i vetmi zviceran që mund të festojë paraqitjen e tij të 50-të. Në ndeshjen e kombëtares me paraqitje numër 50 vjen edhe Admir Mehmedi.

Ndeshja e 75-të ndërkombëtare

5 qershor 2019: Portugali – Zvicër 3-1 (Liga e Kombeve)

Një mbrëmje për t'u harruar për Xhakën dhe Co. Falë tre golave të Ronaldos, Portugalia fiton 3:1. Por Xhaka tregon një performancë tërheqëse dhe është shtylla kryesore e lojës zvicerane.

Ndeshja e 100-të ndërkombëtare

29 mars 2022: Zvicër – Kosovë 1:1 (ndeshje miqësore)

Sigurisht që Xhaka nuk e ka imagjinuar kështu lojën e tij të përvjetorit. Kur u zëvendësua nga trajneri Murat Yakin në minutën e 63-të, ai u zemërua shumë dhe pjesën tjetër të lojës e kaloi në stol.

117 ndeshje: Ja sa shpesh është paraqitur Granit Xhaka për kombëtaren e futbollit të Zvicrës deri më tani.

Norma e fitores 53.0 për qind: Ai fitoi 62 nga 117 ndeshjet e tij. Ai barazoi 22 herë (18.8%) dhe humbi 33 herë (28.2%).
90 minuta: Xhaka është një lojtar për ndeshjen e plotë. Ai luajti 84 herë, u zëvendësua 28 herë, doli si zëvendësues 4 herë dhe një herë u përjashtua pas dy kartonëve të verdhë.

Deri më sot Xhaka ka luajtur 9926 minuta në fushë me kombëtaren. Kjo është e barabartë me mbi 165 orë pa pushim.

14 gola: Kaq shpesh ka shënuar për kombëtaren deri tani, plus 12 asistime. Në total ka marrë 25 kartonë të verdhë, 1 të kuq pas dy të verdhëve.

10 tetor 2016: Atë ditë ai luante si kapiten për herë të parë në ndeshjen kualifikuese të Kupës së Botës ndërmjet Andorrës dhe Zvicrës (1:2). Që atëherë ai ka qenë kapiten i kombëtares 43 herë. Paraardhësi i tij ishte Stephan Lichtsteiner.

68 herë: Nën drejtimin e Vlladimir Petkoviç, Xhaka ka luajtur shumicën e ndeshjeve të tij ndërkombëtare deri më tani. Ai ndiqet nga Ottmar Hitzfeld (30 herë) dhe Murat Yakin (19 herë deri më tani).

Xhaka deri më tani ka luajtur kundër këtyre vendeve

6 ndeshje: Angli, Portugali

4 ndeshje: Andorra, Belgjikë, Islandë, Slloveni, Spanjë

3 ndeshje: Shqipëri, Brazil, Gjermani, Francë, Irlandë, Kroaci, Rumani

2 ndeshje: Argjentinë, Bjellorusi, Bullgari, Danimarkë, Estoni, Ishujt Faroe, Gjeorgji, Gjibraltar, Greqi, Kosovë, Letoni, Lituani, Irlandë Veriore, Norvegji, Serbi, Republikën Çeke, SHBA, Uells

1 lojë: Bosnje, Kosta Rika, Ekuador, Finlandë, Gana, Holandë, Honduras, Izrael, Itali, Xhamajka, Japoni, Kamerun, Katar, Lihtenshtajn, Luksemburg, Moldavi, Mal i Zi, Panama, Peru, Poloni, San Marino, Suedi, Koreja Jugut, Tunizia, Turqia, Ukraina, Hungaria, Qipro

Tre lojtarët e fundit rekord kombëtar zviceran

Heinz Hermann (65)

Më 16 dhjetor 1987, ai u bë i vetmi rekordues kombëtar zviceran. Në ndeshjen jashtë fushe në Izrael ai luajti ndeshjen e tij të 81-të ndërkombëtare. Në fund të karrierës së tij ai pati 118 ndeshje ndërkombëtare. Një rekord që tashmë pas gati 36 vitesh do ta barazojë Granit Xhaka.

Severino Minelli (1909–1994)

Për gati gjysmë shekulli, lojtari i kombëtares zvicerane, ishte lojtari i rekordeve. Në vitin 1939 ai zëvendësoi “Xam” Abegglen me paraqitjen e tij të 69-të në kombëtare. Minelli luajti ndeshjen e tij të fundit ndërkombëtare (të 80-tën) në 1943.