Arsenali shfryhet në Lens-in, rrebesh gola në Madrid e në Lisbonë, Bayerni befasohet! Dy shqiptarë titullarë

Kemajl Goca Nga Kemajl Goca Më 29 nëntor 2023 Në ora: 20:44 Përditësuar në ora: 23:10 më 29.11.2023
Arsenali feston

Kështu duket renditja në Grupin A, B, C dhe D në Champions League

Sonte janë zhvilluar takimet e xhiros së pestë në Grupin A., B, C dhe D në Champions League.

Copehangen ka befasuar, duke luajtur baras (0:0) në konak të Bayernit.

Arsenali ka shënuar fitoren me të thelë, me rezultat 6:0 ndaj ekipit francez, Lens.

Reali fiton

Rrebesh gola në “Santiago Bernabeu” në Madrid.

Real Madridi ka shënuar fitore me rezultat 4:2 ndaj Napolit në ndeshjen e vlefshme të Grupit C të Champions League.

Sociedad – Salzburg 0:0 (0:0)

Për Napolin realizuan Giovanni Simeone (10') e Frank Anguissa (47’) dhe për Realin shënuan Rodrygo (11’), Jude Bellingham (22’), 84' Nicolas Paz (84’) e Joselu (90+4’).
Amir Rrahmani është paraqitur titullar për Napolin.

Futbollist Joao Mario është trim i mbrëmjes. Joao Mario ka shënuar het-trik por nuk i mjaftuan Benfica-s për të mundur (3:3) Interin.

Benfica avancoi 3:0 por pësoi tre gola në pjesën e dytë.

Joao Mario ka shënuar në minutën e 5-të, 13’ e 34’.

Për Interin Marco Arnautoviq (52’), Davide Frattesi (58') e Alexis Sanchez (72' - nga penalltia).

Kristjan Asllani është paraqitur standard për Interin.

Arsenali ka siguruar kalimin në të tetën e finales! “Topçinjtë” deklasuan me rezultat 6:0 Lens-in nga Franca.

Për 45 minuta e parë Arsenal e “bombardoi” portën e rivalit, duke shënuar Kai Havertz (13’), Gabriel Jesus (21'), Bukayo Saka (23'), Gabriel Martinelli (28'), Martin Odegaard (45+1') e Jorginho (86’ – nga penalltia).
Braga ka barazuar me rezultat 1:1 me Union Berlinin.

Alvaro Djalo (51’) shënoi për Bragën dhe Robin Gosens (42’) realizoi për Union Berlinin.

Bayerni si vendas u befasua, ka luajtur baras (0:0) me Copenhagen-in.

Bayerni befasohet

(E plotësuar)  - 90' Bayerni po befasohet.

86' Jorginho shënon nga penalltia, Arsenali në epërsi 6:0.

Sociedad – Salzburg 0:0

84' Nicolas Paz shënon, Real avancon.

80' Interi afër përmbysjes së madhe.

73' ndeshjet po shkon drejt fundit.

72' Alexis Sanchez ka barazuar, Benfica - Inter 3:3.

70' Arsenali në festë.67' Shumë gola në ndeshjet e orës 21.00.

61' Bayerni ende nuk po shënon.

58' Davide Frattesi ngushton epërsinë, Benfica - Inter 3:2.

52' Marco Arnautoviq shënon për Interin. 51' Braga - Union Berlin 1:1. Alvaro Djalo ka barazuar.

48' Arsenali kërkon fitoren më të thellë.

47' Napoli barazon, Frank Anguissa realizon.

Përfundojnë pjesët e para.

45+1' Martin Odegaard shënon për 5:0 në favor të Arsenalit.42' Robin Gosens shënon, Union Berlini avancon në Bragë.

40' Reali dhe Napoli, lojë me ritëm.

37' Arsenali e ka biletën në xhep për të tetën e finales.

34' Joao Mario shënon het-trik, Benfica - Inter 3:0.28' Gabriel Martinelli shënon, Arsenal - Lens 4:0.

23' Arsenali trefishon epërsinë, Bukayo Saka ka shënuar.

22' Nuk ka shaka me Realin, Jude Bellingham kalon në epërsi, 2:1.

21' Gabriel Jesus i jep qetësinë Arsenalit, 2:0.

19' Bayerni e kërkon golin.

13' Arsenali në festë, Kai Havertz shënon për 1:0.

13' Joao Mario sërish shënon, Benfica - Inter 2:0.

11' Rodrygo shënon dhe barazon ndaj Napolit.

10' Reali në shok, Giovanni Simeone shënon për Napolin.

5' Shënohet goli i parë në orën 21.00. Joao Mario kaloi në epërsi Benfica-n. 4' Reali e Napoli ndeshje e fortë.

2' Fillojnë ndeshjet.

Gati për ndeshjet e xhiros së pestë të Champions League.

Rrebesh gola në Stamboll, Manchester Utd lëshon fitoren nga dora

Manchester Utd ka barazuar me rezultat 3:3 me Galatasaryn, në takimin e Grupit A të Champions League.

Manchester Utd udhëhoqi me rezultat 1:3 por kjo u shkri nga vendasit, ku barazuan.

Për Manchester Utd shënuan Garnacho (11'), Fernandes (18') e McTominay (55') dhe për Galatasarayn realizuan Ziyech (29' e 62'), Akturkoglu (71’).

Manchester Utd  renditet në fund me 4 pikë dhe ka një me pak se Galatasaray në pozitën e dytë.

PSV bën përmbysjen e madhe, fundos Sevillën

Sevilla është befasuar si vendas nga PSV, duke pësuar humbje (2:3), në kuadër të xhiros së pestë të Grupit B të Champions League.

Futbollisti Ramos (24') e En Nesyri (47') shënuan për epërsinë e Sevillës.

Rezultati 2:0 u shkri në pjesën e dytë.

Golat për PSV-në i shënuan Saibari (68'), Gudelj (81’ - autogol) e Pepi (90+2’).

PSV bën përmbysjen e madhe, duke fituar me 3.2 dhe fundos Sevillën.

Sevilla mbetet me një lojtar më pak nga minuta e 66-të, Ocampos është përjashtuar pas dy kartonëve të verdhë.

PSV renditet në vend të dytë me 8 pikë e Sevilla në fund me 2 sosh.

Arsenall, Bayerni, Reali mobilizojnë forcat

Sot në mbrëmje, në orën 21:00 do të luhen sfidat e radhës të grupeve të Champions League.

Arsenal do të përballet me Lens, ku “Topçinjtë” kërkojnë fitoren dhe kualifikimin për në fazën tjetër.

Ashtu si anglezët, edhe Real Madrid kërkon të njëjtën gjë në “Bernabeu” ndaj Napolit, por nuk do të jetë shumë e thjeshtë.

Inter ndeshet në transfertë ndaj Benfica, ku skuadra e Inzaghit do të kërkojë tre pikët për të tentuar vendin e parë në grup, edhe pse janë kualifikuar.