​Milani dhe Allegri gjobiten, dënimit i shpëtojnë Inzaghi dhe Acerbi

Më: 13 shkurt 2024 Në ora: 17:16
Allegri

Milani, Interi, Bologna dhe Salernitana kanë marrë gjoba pas raundit të 24 të ndeshjeve në Serie A, ashtu sikurse trajneri i Juventusit, Massimiliano Allegri, por dyshja e “Nerazzurëve”, Simone Inzaghi dhe Francesco Acerbi i kanë shpëtuar gjobave, pavarësisht spekulimeve që ata do të jenë nën hetime pas fitores 4:2 kundër Romas.

Milani u ndëshkua më rëndë nga Serie A, duke marrë një gjobë prej 8 mijë eurosh për thirrjet fyese ndaj arbitrit dhe mbështetësve kundërshtarë.

Interi mori një gjobë prej 4 mijë eurosh për arsye të ngjashme. Bologna u dënua me 2 mijë euro pasi që shishe të plastikës u hodhën në minutën e 38 kundër Lecces, ndërsa Salernitana u gjobit me 1,500 euro për që humbi kohën për ta startuar pjesën e dytë të ndeshjes.

Nëntë lojtarë janë suspenduar për arsye të ndryshme pas ndeshjeve të raundit të 24-të të Serie A.

Ata janë Simone Aresti i Cagliarit, Domagoj Brradaric i Salernitana, Lucas Martinez Quatra i Fiorentinës, Juan Jesus i Napolit, Matias Vecino i Lazios, mbrojtësi Alessio Romagnoli dhe Simone në Frosinone, plus Gleison Bremer i Juventusit.

Allegri ka marrë gjobën më të rëndë nga çdo klub apo individ këtë javë. Ishte një dënim prej 10,000 eurosh për komentet mosrespektuese që ai bëri ndaj zyrtarëve të ndeshjes në dhomat e zhveshjes pas kohës së rregullt kundër Udineses.

Allegri shmangu një pezullim, por u dha një paralajmërim zyrtar nga gjyqtari sportiv. Ndihmësi i tij Simone Folletti është suspenduar me një ndeshje.