Barcelona rrëzon Napolin, nuk mjafton goli i Rrahmanit! Arsenali fiton me penallti

Kemajl Goca Nga Kemajl Goca Më 12 mars 2024 Në ora: 20:57 Përditësuar në ora: 23:49 më 12.03.2024
Pamje nga ndeshja Barcelona - Napoli

Arsenali kualifikohet

Arsenali ka shënuar fitore me penallti me rezultat 4:2 ndaj Portos.

Ndeshja në kohën e rregullt përfundoi me rezultat 1:0 për Arsenalin.

Arsenali - Porto 1:0 – me penallti 4:2

Shënues: Trossard (41').
Kartona të verdhë: Saiiba, Havertz - Pepe, Conceicao..
Arsenali: Raya, White, Saliba, Gabriel, Kiwior (Zinchenko 106'), Odegaard, Rice, Jorginho (Gabriel Jesus 83'), Saka, Havertz, Trossard (Nketiah 106').
Porto: Diogo Costa, Joao Mario (Sanchez 85'), Pepe, Otavio, Wendell, Varela (Grujiq 90+7'), Nico (Eustaquio 101'), Francisco Conceicao (Borges 101'), Pepe, Galeno, Evanilson (Taremi 88').
Pasi që ballafaqimi i parë në Porto kishte përfunduar me rezultat 1:0 në favor të skuadrës portugeze, sfida në “Emirates” të Londrës” shkoi në vazhdime dy herë nga 15 minuta.

Plot 120 minuta nuk e përcaktuan skuadrën kualifikuese, penalltitë e përcaktuan atë.

Futbollistët e Arsenalit u treguan më të suksesshëm.

Ndeshja në kohën e rregullt përfundoi me rezultat 1:0 në favor të Arsenali, falë golit të Leandro Trossard që shënoi në minutën e 41-të.

Penalltitë, për Arsenalin shënuan: Odegaard, Havertz, Saka, Rice dhe për Porton realizuan: Pepe, Grujiq; dështuan Wendell (goditi shtyllën e majtë), Galeno (pret portieri i Arsenalit)..

Vetëm një gol në Londër pas 120 minutave

(E plotësuar) - 120' Ndeshja përfundon dhe shkon në penallti.

118' Presioni  të dyja skuadrat.

115' Pa raste në vazhdime.

110' A po shkon ndeshje drejt penalltive?

107' Ndeshje me ngarkesë.

Arsenali - Porto 1:0

Kartona të verdhë: Saiiba, Havertz - Pepe, Conceicao..

Arsenali: Raya, White, Saliba, Gabriel, Kiwior (Zinchenko 106'), Odegaard, Rice, Jorginho (Gabriel Jesus 83'), Saka, Havertz, Trossard (Nketiah 106').
Porto: Diogo Costa, Joao Mario (Sanchez 85'), Pepe, Otavio, Wendell, Varela (Grujiq 90+7'), Nico (Eustaquio 101'), Francisco Conceicao (Borges 101'), Pepe, Galeno, Evanilson (Taremi 88').

105' Përfundon pjesa e parë e vazhdimeve.

99' Porto mbrohet me sukses.

96' Ndeshje me kujdes të shtuar nga dy palët.

93' Lojë e mirë.

Napoli eliminohet

Barcelona është në çerekfinale të Champions League në futboll.

Barcelona ka shënuar fitore me rezultat 3:1 ndaj Napolit, në ndeshjen e kthimit,

Barcelona - Napoli 3:1

Shënues: Lopez (15'), Cancelo (17'), Lewandowski (83') - Rrahmani (30').

Kartona e verdhë.Christensen, Yamal - Jesus, Traore, Olivera,.

Barcelona: Ter Stegen, Kounde, Araujo, Cubarsi, Joao Cancelo, Christensen (Romeo (6q'), Fermin Lopez (Roberto 60'), Gundogan, Lamine Yamal, Raphinha (Joao Felix 81')  dhe Lewandowski.
Napoli: Meret, di Lorenzo, Rrahmani, Juan Jesus, Mario Rui (Olivera 64'), Lobotka, Zambo Anguissa, Traoré (Raspadori 79'), Politano (Lindstrom  64'), Kvaratskhelia, Osimhen.

Sfida e parë në stadiumin “Diego Armando Maradona” në Napoli, kishte përfunduar baras (1:1), kësisoj Barcelona me rezultat të përgjithshëm 4:2 kualifikohet më tej.

Në minutën e 15-të, Fermin Lopez me dinakëri ka shënuar, 1:0 për Barcelonën.

Pas dy minutave (17') Joao Cancelo shënon për 2:0, pasi që më parë Raphinha qëlloi shtyllën e majtë të Napolit.

Në minutën e 30-të, reprezentuesi i Kosovës, Amir Rrahmani, nga rreth 10-11 metra, me gjakftohtësi ka goditur e në këndin e poshtëm të djathtë, 2:1.

Në minutën e 34-të, Giovanni Di Lorenzo nga afërsia godet me kokë dhe portieri Ter Stegen me maje të gishtërinjve shpëtoi gol të sigurt.

Në minutën  83-të, Robert Lewandowski i jep fudn dilemave, shënoi për 3:1.

Në minutën e 89-të, Mathias Olivera goditi  bukur pro shtylla e djathtë e Barcelonës ia mohoi golin.

Amir Rrahmani me Napolin janë eliminuar nga gara prestigjioze. Napoli pati raste por të pafat.

Barcelona kualifikohet

Barcelona - Napoli 3:1.

87' Ndeshjet drejt fundit.

83' Lewaondoski shton epërsinë 3:1.

75' Ndeshjet po shkojnë nga fundi.

69' Barcelona në presion.

63' Napolit nuk i konvenon ky rezultat.

Kartona të verdhë: Saiiba - Pepe.

Arsenali: Raya, White, Saliba, Gabriel, Kiwior, Odegaard, Rice, Jorginho - Saka, Havertz, Trossard.
Porto: Diogo Costa, Joao Mario, Pepe, Otavio, Wendell, Varela, Nico, Francisco Conceicao, Pepe, Galeno, Evanilson.

58' Arsenali kërkon goline dytë.

55' Nuk ka gola në pjesën e dytë.

50' Napoli po sulmon.

47' Ndeshje të mira.

Përfundojnë pjesët e para.

44' Minutat e fundit të pjesës së parë.

41' Leandro Trossard ka realizuar për Arsenalin.

40' Rrahman po tregon lojë të mirë.37' Pa gola nël Londër.

34' Giovanni Di Lorenzo nga afërsia godet me kokë dhe portieri Ter Stegen me maje të gishtërinjve shpëtoi gol të sigurt.

33' Ndeshje e hapur në Barcelonë.

30' Reprezentuesi i Kosovës, Amir Rrahmani Amir Rrahmani nga rreth 10-11 metra, me gjakftohtësi ka goditur e në këndin e poshtëm të djathtë, 2:1.

29' Arsenali e do golin e epërsisë.

25' Yamal shumë i lëvizshëm.20' Barcelona e frikshme.

17' Joao Cancelo shënon për 2:0, pasi që më parë Rafinha qëlloi shtyllën e majtë të Napolit.

15' Fermin Lopez me dinakëri ka shënuar, 1:0 për Barcelonën,

14' Nuk ka gola.

12' Fermin Lopez pati rast të mirë por gjuajti mbi portë.

10' Barcelona po sulmon.7' Nuk ka gola as në Barcelonë e as në Londër.

4' Yamal i rrezikshëm.

2' Barcelona e ka nisur furishëm,.

1' Fillojnë ndeshjet.,

Gjithçka gati.

Sonte do të dihet se cilat skuadra do të janë çerekfinale të Champions League në futboll.

Formacionet Barcelona - Napoli

Spektakël nuk do të ketë vetëm në “Emirates” mbrëmjen e kësaj të marte, teksa në “Estadi Olimpic Lluis Companys”, “Katalanasit” e Barcelona do të sfidojnë “gjigantët” italianë të Napoli, në një përballje totalisht të hapur, me sfidën e parë mes këtyre dy ekipeve, në “Stadio Diego Armando Maradona”, që u mbyll me rezultatin e barabartë, 1:1.

Sa i përket formacioneve, tekniku Xavi ka vendosur të për formulën e zakonshme, 4-3-3, ku në portë nuk ka sesi të mungojë “gardiani” gjerman, Marc-Andre ter Stegen.

Në krahët e mbrojtjes janë Coao Jancelo e Jules Kounde, me qendrën që mbulohet nga Ronald Araujo e Cubarsi.

Treshja e mesfushës plotësohet nga Gundogan, Fermin Lopez e Christensen, ndërsa në sulm qëndron treshja, Raphinha, Lamine Yamal e Robert Leëandoëski.

Në krahun tjetër, ashtu si Xavi, edhe tekniku, Francesco Calzona ka vendosur të përdorë formulën 4-3-3, ku mes shtyllave është vendosur “mjeshtri” italian, Alex Meret. Mbrojtja me katër përbëhet nga Di Lorenzo, Maroi Rui, Juan Jesus e Amir Rrahmani. Në mesfushë qëndrojnë Lobotka, Zambo-Anguissa e Hamed Traore, ndërsa “tridenti” i sulmit plotësohet nga Kvicha Kvaratskhelia, Victor Osimhen e Mattia Politano.

Formacionet e sfidës Arsenal - Porto

Pas thujase një javë mungesë mbrëmjen e kësaj të marte rikthehet spektakli i UEFA Champions League, ku me përfundimin e 90 minutave të sotme do të mësohen edhe dy emra të tjera, që do të arrijnë në fazën e çerekfinaleve, të kompeticionit, teksa në “Emirates Stadium”, “Topçinjtë” e Arsenal do të presin “Dragonjtë” e Porto.

Sa i përket formacioneve, tekniku Mikel Arteta i ka rreshtuar djemtë e tij, me formulën 4-3-3, ku në portë është vendosur, si zakonisht spanjolli, David Raya.

Në krahët e mbrojtjes janë Ben Ëhite e Jakub Kiwior, me qendrën që mbulohet nga dyshja Gabriel-Saliba. “Dirigjimi” i lojës në mesfushë i është besuar treshes Jorginho, Declan Rice e Martin Odegaard, ndërsa sulmit përbëhet nga Bukayo Saka, Kai Havertz e Leandro Trossard.

Në krahun tjetër, tekniku, Sergio Conceicao ka vendosur t’i bëjë ballë “Dragonjve” të tij, me formacionin, 4, ku në portë është vendosur “gardiani” portugez, Diogo Costa. Mbrojtja me katër përbëhet nga Joao Mario, Pepe, Otavio e Wendell, ndërkohë që para tyre vendosen Nico e Alan Varela.

Më të avancuar janë Conceicao, Pepe e Galeno, ndërsa në “majën” e sulmit i vetëm është braziliani, Evanilson.