Mediumi slloven: Pas një fillimi të keq në Prishtinë, sllovenët arritën fitore

Nga: K. Goca Më: 16 tetor 2022 Në ora: 22:53

Hendbollistët slloven, Siç pritej, e mposhtën Kosovën me rezultat 29:24 në Prishtinë në kuadër të kualifikimeve për Kampionatin Evropian, shkruan mediumi slloven “rtvslo.si”.

“Kosova e nisi çuditërisht mirë, fillimisht Drilon Tahirukaj përfitoi nga dy golat e shtatëmetërshit, ndërsa në minutën e katërt shënoi golin e tretë për kombëtaren e tij për të kaluar në epërsi me 3:1.

Tilen Kodrin barazoi rezultatin në 4:4 në minutën e shtatë, por vendasit morën shpejt iniciativën dhe përsëri në avantazh.

Skuadra vendase më pas ngriti nivelin e lojës. Në minutën e 16-të prinë për herë të parë me tre gola diferencë (9:6), dhe me të njëjtin diferencë prinë në minutën e 21-të, kur ishte 12:9.

Trajneri i pakënaqur Urosh Zorman ndau udhëzimet e tij, të cilat megjithatë u dëgjuan, repartet e tij e mbyllën pjesën e parë me një seri 5:0, tre herë radhazi shënoi Domen Makuc, i cili në minutën e 29-të siguroi epërsinë e parë sllovene (13:12), dhe rezultatin e pjesës e shënoi Jure Dolenec në aksionin e radhës (14:12).

Në këtë pjesë të ndeshjes, Egzon Gjuka shënoi pesë gola për vendasit, ndërsa Aleks Vlah dominoi për sllovenët (katër gola).

Portierët sllovenë në pjesën më të madhe ishin në ditën jo të mirë dhe pikërisht në fund të pjesës së parë për mbrojtjen e vetme u kujdes Joze Baznik (portieri i parë Klemen Ferlin nuk ndaloi asnjë nga tetë goditjet).
Pjesa e dytë kaloi shumë më qetë, vendasit shënuan golin e parë, por sllovenët më pas e mbajtën të sigurt rezultatin. Në fund, portierët sllovenë grumbulluan gjithsej gjashtë pritje (Baznik 5 dhe Ferlin një)”, s