Istogu pëson humbje të rëndë nga MSK Iuventa Michalovce

Nga: K. Goca Më: 18 nëntor 2023 Në ora: 18:52
Istogu

MSK Iuventa Michalovce “kockë e fortë” për kampionen e Kosovës, KHF Istogu, duke e gjunjëzuar me rezultat 43:18 (21:9), në ndeshjen e parë të rrethit të tretë të Kupës Evropiane në hendboll.

Të dy ndeshjet zhvillohen në Michalovce me marrëveshje të klubeve.

Një humbje e rëndë për Istogun, që nuk ka kurrfarë shpresa në ndeshjen e nesërme (11.30).

Një humbje me 25 gola dallim, që pak a shumë edhe pritej duke e marrë parasysh nivelin e skuadrës sllovake.

Hendbollistet vendase qysh në minutat e para krijuan epërsi të thellë me 12 gola (21:9).

Është interesant se në minutat e parë Istogu udhëhoqi me 0:2 por kjo u përmbys shpejt kur vendaset avancuan me 8:2 e duke thelluar epërsinë në 12 gola në pjesën e parë.

Marija Radoviq me 11 gola është më efikasja të vendaset, e ndihmuar nga Emilia Kowalik me 6, Martina Popovcova 4, Livia Kluckova 4 gola etj.

Ndërsa Dajana Milaniq shënoi më së shumti gola të Istogu, gjithsej 7, e ndihmuar nga Natalia Milatoviq me 3, Yllka Shatri 2, NIhed Limem 2, Albina Rugova 2 etj.

Duhet theksuar se MSK Iuventa Michalovce ka qenë në gjysmëfinale të Kupës Evropiane në edicionin e kaluar.