Vetëvaret në paraburgim i shoqëruari për dhunë në familje, procedohen dy policë - Bota Sot
Vetëvaret në paraburgim i shoqëruari për dhunë në familje, procedohen dy policë

Kronikë e zezë

Vetëvaret në paraburgim i shoqëruari për dhunë në familje, procedohen dy policë

Më: 2 gusht 2020 Në ora: 10:26
Ilustrim

Një 52-vjeçar i shoqëruar në policinë e Durrësit për dhunë në familja ëhstë vetëvarur të shtunën në ambientet e paraburgimit.

“Në datën 1 gusht, në mbrëmje, në ambientet e dhomave të shoqërimit të DVP Durrës, nga personeli policor u gjend i vetëvarur shtetasi T.T” njoftoi policia.

Ai ishte shoqëruar për rreth 3 orë, si i dyshuar për veprën penale “Dhunë në familje”, nga policia lokale.

Familjarët kishin denoncuar dhunën e 52-vjeçarit, nëpërmjet një telefonate në numrin unik 112 dhe policia kishte ndërhyrë menjëherë.

Nga hetimet paraprake të SHÇBA, rezulton se viktima ka qenë nën efektin e pijeve alkolike dhe akti është kryer në kohën kur familjarët e tij po shpjegonin në Polici, rrethanat e ngjarjes për dhunën në familje.

Nën drejtimin e Prokurorisë së Rrethit Gjyqësor Durrës, të pranishëm në vendngjarje dhe veprime proceduriale, vazhdojnë të kryhen hetime  për të zbardhur të gjitha rrethanat dhe zbatimin e procedurave standarte nga punonjësit e policisë.

 Për punonjësit e policisë A.Ç., në funksionin e ndihmës specialistit në Zyrën e Informacionit në DVP Durrës dhe G.B. me detyrë Specialist i Policimit në Zonë, si dhe struktura policore, të cilat sipas funksionit organik dhe procedurave standarde ngarkohen me përgjegjësi të veprimeve konkrete që lidhen me menaxhimin e kësaj situate po kryhen hetime për veprën penale të “Shpërdorimit të detyrës”.

Ndërkohë Drejtoria e Standardeve Profesionale në Drejtorinë e Përgjithshme të Policisë së Shtetit menjëherë ka nisur hetimin disiplinor për të nxjerrë përgjegjësitë në zbatimin e procedurave standarde.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat