Keni kujdes: Në Kosovë po qarkullojnë me të madhe para të falsifikuara, sidomos në këto komuna

Kronikë e zezë

Keni kujdes: Në Kosovë po qarkullojnë me të madhe para të falsifikuara, sidomos në këto komuna

Më: 23 shkurt 2021 Në ora: 09:52
Foto ilustrim

Policia e Kosovës ka njoftuar për tre raste të reja të falsifikimit të parave, shkruan Gazeta inFokus.

Rasti i parë ka ndodhur në Prishtinë ku një zyrtare në bankë e ka njoftuar policinë kanë hasur në një bankënotë false prej 100 eurosh.

“Sheshi Ukshin Hoti, Prishtinë 20.02.2021 – 15:30.  Ankuesja femër  kosovare zyrtare në bankë, raporton se kanë hasur në një bankënotë prej 100 euro e falsifikuar, e cila dyshohet se është deponuar nga i dyshuari mashkull  kosovar. E njëjta monedhë është konfiskuar nga ana e policisë dhe rasti mbetet nën hetime të mëtutjeshme”, thuhet në raport.

Rasti tjetër ka ndodhur po ashtu në Prishtinë, ku përsëri një zyrtare në bankë ka hasur në 50 euro fals.

“Sheshi Agim Ramadani, Prishtinë 13.02.2021 – 17:45. Ankuesja femër  kosovare zyrtare në bankë, raporton se kanë hasur në një bankënotë prej 50 euro e falsifikuar, e cila dyshohet se është deponuar nga i dyshuari mashkull  kosovar. E njëjta monedhë është konfiskuar nga ana e policisë dhe rasti mbetet nën hetime të mëtutjeshme”, thuhet në raportin e Policisë.

Ndërsa rasti tjetër ka ndodhur të hënën në Viti, ku një person në market tenton të blejë cigare me 100 euro fals.

Fsh. Germove, Viti 22.02.2021 – 13:20. Ankuesja femër  kosovare, punëtore në një lokal, raporton se një person ka blerë 4 pako cigare duke i ofruar 100 euro, që dyshon se janë të falsifikuara. Me urdhër të prokurorit kujdestar, rasti mbetet nën hetime të mëtutjeshme”, thuhet në njoftimin e Policisë.

Ditëve të fundit raste të tilla në raportin e Policisë janë shpeshtuar.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat