Molla e kuqe - Bota Sot
Molla e kuqe

Kultura

Molla e kuqe

Nga: Dibran Demaku Më: 23 janar 2020 Në ora: 17:06
Dibran Demaku

Na kishin thënë na kishin treguar

kufiri na ishte te Molla e kuqe

gjithçka kishte kërcitur ishte cunguar

ditën kur Nena kishte dal...nuse...

 

e shashtisur njerka kishte ikur e hutuar

rrezbitur nga mosha rene i kishin dhembet

nuk ishte kthyer dot as për te uruar

nuk i bënte zemra nuk i bënin këmbët...

 

Dikush

 

dikush pamëshirshëm i ka përzier telat

do te gjurmoje ne ëndrrën tone

anijes ne prite i janë ulur velat

ne rrugëtimin e purpurt te shpresës sonë...

 

Themi jemi gjallë

 

dikush po na i grimcon stinët

me dhëmbët e prishur-çatall

po na shprish gjuhën gjakun indet

ne rrimë presim e themi jemi gjallë...

 

Do të të trokas tek dera

 

sa herë të lind dielli

sa herë të çelë pranvera

si një kometë prej qielli

do të të trokas tek dera

 

...dhe ti hape derën

mos e ndal pranverën

as rrjedhën e lumit

as ëndrrën e gjumit...

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat