Autori fitues i çmimit Nobel thotë se autorët e rinjë po vetë-cenzurohen për shkak të frikës nga kritikat online

Kultura

Autori fitues i çmimit Nobel thotë se autorët e rinjë po vetë-cenzurohen për shkak të frikës nga kritikat online

Më: 1 mars 2021 Në ora: 19:25
Sir Kazuo Ishiguro

Autorët e rinj mund të vetë-censurojnë sepse shqetësohen se do të “kontrollohen” ose “anulohen”, sipas shkrimtarit të njohur Sir Kazuo Ishiguro.

Sir Kazuo, i cili fitoi çmimin Nobel në Letërsi në 2017, paralajmëroi se një “klimë frike” po i pengonte disa njerëz të shkruanin atë që dëshironin.

Ai tha se ata mund të shqetësohen se një “turmë anonime linçimi do të dalë në internet dhe do t’i bëjë jetët e tyre të mjerueshme”.

Ai i tha BBC: “Kam shumë frikë për brezin e ri të shkrimtarëve.”

66-vjeçari tha se ishte i shqetësuar se autorët më pak të vendosur ishin vetë-censuruar duke shmangur shkrimet nga pikëpamje të caktuara ose duke përfshirë personazhe jashtë përvojave të tyre të menjëhershme.

“Unë mendoj se kjo është një gjendje e rrezikshme e punëve”, shtoi autori i mirënjohur, veprat e të cilit përfshijnë The Remains of the Day dhe  Never Let Me Go.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat