Puthja

Kultura

Puthja

Më: 4 mars 2021 Në ora: 15:25
Yevgeny Baratynsky

Poezi nga: Yevgeny Baratynsky
Përktheu: Maksim Rakipaj

Ajo puthje, që më bëre dhuratë,
Ndër vegimet e mi ende më ndjek:
Në zhurmat ditën, në heshtjet çdo natë,
E ndjej sa më ngjiti dhe ende djeg!

Më mbyllen sytë kur gjumi mbrrin,
Vjen me ëndrrën ti, vjen kënaqësia!

Shkon lumturia kur shuhet ky vegim,
Mbetet rraskapitja dhe dashuria.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat