Pagëzimi

Kultura

Pagëzimi

Nga: Agim Desku Më: 8 prill 2021 Në ora: 09:48
Agim Desku

Sot e pagëzova mbesën

Më Formulën e Dritës

Në Duavjosë

Një Rilindje e Re

Për bashkimin shpirtëror

të fisit tim të lashtë

Sa vet toka

E pastaj të ecim

me zemër të stërgjyshërve

drejt diellit

të ngohemi njëjtë

Duavjosë

Të pritëm pesë shekuj brezash

Për t'i kujtuar fjalët e gjysheve

Kur e kanë pytur

Oj lokemadhje

Ku janë burrat e shtëpisë

Ajo është përgjigjur

Nëse vetni për burrat

Ata janë nën lisa

Tek varret e legjendarëve

Ju flenë ashti i Shqipërisë

Rininë e atdheut e kanë marrë me vete

Dëshmorë të lirisë një ditë do të jenë

Sot me mbesën përqafuam

lirinë e bacit Adem

I premtuam Gjergjit

Së do ta ruajmë shpatën në Lezhë

Përmes Marie Shllakut dhe Shote Galicës

Do t`i kujtojmë heroinat e çlirimit të Shqipërisë

Dhe ecim me mbesën

Rrugës së Kombit Ibrahim Rugova

Nëpër udhën që dikur ecën

Ushtria Çlirimtare e Kosovës

E di nëse do të më thonë

Jam dehur përgjithmonë

Por e kujtoj Sokratin kur thoshte

Së poetët flasin me perënditë

Ndërsa unë dua të flas

Më Duavjosën

Veç për Shqipërinë

Çdo çast presim ngrohtësinë e diellit

Për tu nisë drejt Vlorës

Aty ku valët e detit përzihen

Me valët e shpirtit tim.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat