Si ta pastroni mullirin e vjetër të kafesë - Bota Sot
Si ta pastroni mullirin e vjetër të kafesë

Life style

Si ta pastroni mullirin e vjetër të kafesë

Më: 25 janar 2019 Në ora: 22:04
Foto ilustrim

Shumica e njerëzve pasi që të bluajnë kafenë, mullirin me shpejtësi vetëm e fshijnë me leckë të njomë, pa pastrim të hollësishëm, duke mos menduar për atë që i shtyp mbetjet të cilat grumbullohen në skaje.

Për të shmangur këtë, mund të përdorni brushën për lyerje të brumit, e cila është mjaft e vrazhdë, por edhe elastike, që të mund të depërtojë deri te ato mbetje dhe t’i eliminojë, si edhe brusha e paraparë ekskluzivisht për qëllime të tilla, nëse e gjeni në ndonjë prej shitoreve.

Receta për pastrim:

Një herë në muaj bluani disa lugë të vogla oriz të thatë, të pazier në mënyrë që t’i eliminoni papastërtitë të cilat nuk keni arritur t’i eliminoni pas pastrimit të përditshëm me brushë.

Në këtë mënyrë, si edhe duke përdorur copa buke do ta eliminoni aromën e kafesë nëse dëshironi ta përdorni mullirin për të bluar ndonjë lloj artikulli tjetër.

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat