Maska natyrale për trajtimin e flokëve të djegur nga boja - Bota Sot
Maska natyrale për trajtimin e flokëve të djegur nga boja

Life style

Maska natyrale për trajtimin e flokëve të djegur nga boja

Më: 12 shkurt 2019 Në ora: 22:16
Ilustrim

Flokët dëmtohen për shkaqe të ndryshme, por më të zakonshmet janë nga papastërtitë, dielli dhe lyerjet e shpeshta. Kjo e fundit është vërtet një problem serioz që i çon flokët në gjendje gati të vdekur, pa jetë e pa shkëlqim.

Një maskë natyrale në kushte shtëpie që u kthen flokëve shkëlqimin dhe i bën të shëndetshëm është pa asnjë kosto.

Përbërësit:

▪ 1/2 gotë qumësht

▪ 1 lugë mjaltë

▪ 1 banane e pjekur mirë

▪ 5-6 pika vaj bajamesh

Përgatitja:

Qumështin vendose për pak minuta në zjarr të ngadaltë për ta ngrohur aq sa të tretet mjalti. Pasi ta kesh hequr nga zjarri, shtoni bananen e shtypur dhe më pas vajin e bajames. Vendose maskën e përgatitur në flokë dhe masazhoni rrënjët me mollëzat e gishtave dhe pastaj pjesën tjetër të flokëve. Vendoseni të gjithë masën dhe lëreni të veprojë për rreth 20–30 minuta dhe në fund laji flokët me shampon e zakonshme. 

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...