Gratë janë më të lumtura pa burra - Bota Sot
Gratë janë më të lumtura pa burra

Life style

Gratë janë më të lumtura pa burra

Më: 26 maj 2019 Në ora: 21:37
Ilustrim

Burrat duhet të martohen për të përmirësuar mirëqenien e tyre, por nuk duhet të shqetësohen.

Një ekspert, thotë se gratë e pamartuara dhe pa fëmijë janë njerëzit më të lumtur në shoqëri.

Paul Dolan, profesor i shkencave të sjelljes në London School of Economics, tha se meshkujt përfitojnë nga martesa sepse ‘qetësohen’, ndërkohë nuk ndodh e njëjta gjë për gratë.

“Grupi më i shëndetshëm dhe më i lumtur janë gratë që nuk janë martuar ose kishin fëmijë”, tha ai.

Duke folur në Festivalin e Hay, Prof Dolan shtoi: “Unë di të them vetëm se nëse je burrë duhet të martohesh, nëse je grua mos të shqetësoheni.”

Libri i fundit i Dolan, Happy Ever After, citon dëshmi nga American Time Survey (ATUS), dhe krahasoi nivelet e kënaqësisë dhe vuajtjes tek individët e pamartuar, të martuar, të divorcuar, të ndarë dhe të ve.

Studimi zbuloi se nivelet e lumturisë të raportuara nga ata që ishin të martuar ishin më të larta se të pamartuarit, por vetëm kur bashkëshorti i tyre ishte në dhomë.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...