Mënyrat si të kujdeseni për fëmijët në det - Bota Sot
Mënyrat si të kujdeseni për fëmijët në det

Life style

Mënyrat si të kujdeseni për fëmijët në det

Më: 23 qershor 2019 Në ora: 15:23
Det

Nëse keni zgjedhur që të kaloni pushimet tuaja në bregdet, atëherë siguria në ujë është vendimtare për këdo që ka fëmijë.

Duke qenë në dijeni të rreziqeve duhet siguruar që fëmija juaj të ndjekë rregullat e sigurisë në ujë, për të ulur rrezikun e mbytjes. Këto rregulla vlejnë edhe për larje në pishina apo liqene.

Ekspertë të Institutit të Shëndetit Publik japin disa këshilla për t’u larë të sigurt.

“Kujdes! Fëmijët nuk duhet të lahen asnjëherë vetëm dhe duhet të sigurohet një mbikëqyrje e vazhdueshme për ta. Notoni në zonat e rrethuara dhe të mbikëqyrura nga rojat detare. Notoni gjithmonë i shoqëruar nga një shok. Nëse do të lundroni me varkë vishni gjithmonë jelekun e shpëtimit. Mbani larg pishinës lodrat që nuk përdoren më. Vendosni barriera penguese pranë pishinave”, – rekomandojnë ekspertët.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...