Shkencëtarët thonë se fëmijët ju bëjnë të lumtur, por vetëm pasi që shpërngulën nga shtëpia - Bota Sot
Shkencëtarët thonë se fëmijët ju bëjnë të lumtur, por vetëm pasi që shpërngulën nga shtëpia

Life style

Shkencëtarët thonë se fëmijët ju bëjnë të lumtur, por vetëm pasi që shpërngulën nga shtëpia

Më: 29 gusht 2019 Në ora: 21:55
Ilustrim

Prindërit janë kryesisht më të lumtur dhe kanë më shumë kohë për njëri – tjetrin kur fëmijët shpërngulën për të studiuar apo punuar.

Edhe pse studimet sugjerojnë se fëmijët e rritur janë në përgjithësi më të lumtur sesa prindërit, kanë më shumë kohë të lirë, më shumë gjumë, por pasi që fëmijët largohen nga shtëpia, janë prindërit ata të cilit bëhen grupi më i lumtur.

Ata janë tashmë më të lirë, mund të shijojnë më shumë familjen pa stresin që ata duhet të kujdesen për të, raporton “World Economic Forum”.

Fëmijët më të mëdhenj zakonisht i mbështesin prindërit financiarisht dhe emocionalisht dhe të tjerët po ashtu përfundojnë duke u kujdesur për prindërit e tyre të vjetër.

Një studim tjetër pretendon se kjo nuk do të thotë që prindërit nuk janë të lumtur kur fëmijët janë në shtëpi. Kur ata kujdesen për fëmijët shpesh edhe harrojnë për stresin e punës apo të tjera probleme.

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...