Ruajeni veten! Këto janë shenjat që tregojnë se keni dalë nga kontrolli - Bota Sot
Ruajeni veten! Këto janë shenjat që tregojnë se keni dalë nga kontrolli

Life style

Ruajeni veten! Këto janë shenjat që tregojnë se keni dalë nga kontrolli

Më: 4 dhjetor 2019 Në ora: 16:47
Ilustrim

Kërkimi për sëmundje të ndryshme, duke nisur nga dhimbja e fytit apo e syrit është konsideruar si një problem me ankthin.

Ndryshe quhet "cyberchondria" dhe flet për të gjithë personat që kërkojnë në internet si të vetë diagnostikohen për sëmundje shëndetësore.

Shenjat që tregojnë se kjo sindromë ju ka dalë nga kontrolli ndodh kur kërkimi është:

I tepërt: Kërkimi për një kohë të gjatë, ose shumë shpesh

I vështirë për tu kontrolluar: Keni vështirësi të kontrolloni, ndaloni ose të parandaloni kërkimin

Shqetësues: Ju shkakton shumë shqetësime, ankth ose frikë

Përkeqësimi: Ka një ndikim në jetën tuaj të përditshme sepse e mendoni vazhdimisht.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat