Ti je zot i vetes kur nuk lejon të tjerët të bëjnë të ndihesh keq

Life style

Ti je zot i vetes kur nuk lejon të tjerët të bëjnë të ndihesh keq

Më: 12 gusht 2020 Në ora: 11:33
Ilustrim

Ti je zot i vetes kur nuk u jep më shumë njerëzve që të të lëndojnë, të të bëjnë të ndihesh keq, që të mos të ndihesh ashtu si duhet. Ti je zot i vetes kur fillon të duash veten. G. Angels

Të kesh marrëdhënie me njerëz që vazhdimisht minojnë sigurinë tonë shpesh ndodh me njerëzit e ndjeshëm. Ndjeshmëria është një formë  ndjenje e theksuar që i bën të pambrojtur ata që e posedojnë atë.

Dy anët e ndjeshmërisë.

Kur jeni i ndjeshëm, bota është padyshim më me ngjyra. Ndjeshmëria juaj e fortë në fakt ju lejon të kapni nuanca dhe ngjyra të jetës që jo të gjithë mund t’i perceptojnë. Kur jeni të ndjeshëm, shijoni aromat, mbusheni me ajër dhe e lini veten të hapur ndaj të gjitha ndjesive të bukura që vetëm një zemër e ndjeshme dhe e hapur mund t’i shijojë.

Megjithatë, ana tjetër e monedhës – më e fshehur e ndjeshmërisë – është gjithmonë më e rrezikshmja. Të jesh i ndjeshëm është në fakt një shpatë me dy tehe, një armë që – nëse nuk kontrollohet saktë – mund të rrezikojë të bëhet vërtet e keqe. Kur jeni të ndjeshëm, në të vërtetë ju natyrshëm jeni të predispozuar për ta hapur veten në botë, me mrekullitë e saj, por edhe me negativitetin e saj. Ju tentoni të shihni të mirën në gjithçka. Në situata që ndodhin për ju dhe për njerëzit që kalojnë në rrugën tuaj.

Ju jeni shumë të mëshirshëm kur jeni një person i ndjeshëm. Kjo ndodh padashur, sepse beson se të gjithë kanë të njëjtën ndjeshmëri. Duket pothuajse si një tipar natyror tek njerëzit kur jeni një person i ndjeshëm, por pas zhgënjimit filloni të kuptoni se kjo nuk është kështu.

Pas zhgënjimit, filloni të kuptoni se ndjeshmëria është një dhuratë, por një dhuratë që duhet mbrojtur dhe rezervuar vetëm për disa. Kur e kuptoni se të bësh që të jesh i pafalshëm është e vetmja mënyrë për të mbrojtur zemrën tënde të butë, fillon të jetosh dhe të jetosh më mirë.

Për t’u ngurtësuar ju thjesht nuk mundeni dhe në thelb ju ndoshta nuk e doni atë ose e vetmja gjë që dëshironi është të mësosh të dalësh vetëm me ata që vërtetë e meritojnë.

E vetmja gjë që ju duhet të mësoni është se nuk jeni ju që gaboni, bota në të cilën jetoni është e gabuar. Dhe, sapo ta kuptoni, do të ndiheni të lirë.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat