Pse gjumi me ngrohje ndezur është më i vështirë?

Life style

Pse gjumi me ngrohje ndezur është më i vështirë?

Më: 25 nëntor 2020 Në ora: 15:13
Foto ilustrim

Vendosja e ngrohjes para gjumit mund ta bëjë më të vështirë gjumin gjatë dimrit, thonë ekspertët.

Ndërsa mbrëmjet më të ftohta fillojnë të tërhiqen, ju mund të jeni duke menduar për ngritjen e ngrohjes pak para gjumit,Por ekspertët thonë se mos u shqetësoni nëse doni të merrni një natë të mirë

Pasja e ngrohjes qendrore gjatë natës në fakt mund ta bëjë më të vështirë të tundësh kokën ose të kesh një natë të qetë, thonë ata.

Kjo sepse trupat tanë përpiqen të merren me luhatjet e temperaturës – dhe është më mirë të lini dhomën tuaj të fjetjes pak më të freskët para se të futeni nën çarçafë.

Eksperti i gjumit James Wilson, thotë se duke e bërë këtë inkurajon trupin të bjerë në temperaturën thelbësore, për të cilën duhet të largohemi.

Ai tha: “Shpesh na thuhet se dhoma e gjumit duhet të jetë 16C deri 18C, por për disa njerëz është shumë e ftohtë, kështu që është më mirë të përqendroheni në vend që thjesht ta bëni dhomën e gjumit të ndihet më e freskët se pjesa tjetër e shtëpisë.

“Temperatura më e rëndësishme për gjumë është ajo midis dyshekut dhe duvetit, e cila duhet të jetë midis 27C dhe 29C”.

Christabel Majendie, eksperte e gjumit në Naturalmat, thotë se ndërsa siguroheni që dhoma juaj e gjumit të mos kthehet në frigorifer, është po aq e rëndësishme të mos e lini të nxehet shumë.

Një ambient më i nxehtë është më përçarës për të fjetur sesa një i ftohtë, dhe nxehtësia artificiale gjithashtu mund të sjellë kërdi me trupin tuaj.

Ajri i nxehtë dhe i thatë mund t’ju ​​lë të dehidruar, duke zvogëluar aftësinë tuaj për të luftuar infeksionet.

Nëse e lini ngrohjen tërë natën, kjo mund t’ju lërë të etur dhe me një gojë të thatë, thotë ajo.

Christabel rekomandon ta fikni dhe të mbështilleni në batanije me fibra natyrale si pambuku dhe leshi më së miri në rregullimin e temperaturës

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat