Sa duhet të zgjasë akti seksual?

Life style

Sa duhet të zgjasë akti seksual?

Nga: D.B. Më: 22 dhjetor 2020 Në ora: 15:08
Foto Ilustrim

Shumë njerëz ankohen ose se nuk zgjasin mjaftueshëm në shtrat, ose se zgjasin më shumë seç duhet. Por cila është kohëzgjatja normale e një akti seksual? Në çfarë kohe duhet të shënojmë?

Bazuar në një studim të  “Canadian and American Sex Therapists” gjatësia normale e një akti seksual, në kundërshtim me mendimin e përgjithshëm zgjat 3-13 minuta. Pra një marrëdhënie seksuale që zgjat me orë të tëra nuk është detyrimisht e kënaqshme.

Nga studimi, rezultoi se aktiviteti seksual që zgjat 3-7 minuta konsiderohet i përshatshëm, 7-13 minuta konsiderohet i dëshirueshëm, 1-2 minuta konsiderohet i shkurtër dhe 1-30 minuta quhet i stërzgjatur.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat