Njihuni me disa tipare të njerëzve narcistë

Life style

Njihuni me disa tipare të njerëzve narcistë

Më: 24 janar 2021 Në ora: 11:19
Foto Ilustrim

Sipas ICD-10, manuali diagnostikues i paraqitur nga Organizata Botërore e Shëndetësisë, një person duhet të ketë të paktën pesë nga simptomat e mëposhtme në mënyrë që të kualifikohet si me Çrregullim të Personalitetit Narcizist (NPD):

1.Një ndjenjë madhështore e vetë-rëndësisë 
2.I jep vetes gjithmonë të drejtë
3.Kërkon admirim të tepruar
4.Ka mungesë ndjeshmërie
5.Shpesh i ka zili të tjerët ose beson se të tjerët e kanë zili atë
6.Tregon arrogancë, dhe mban qëndrime krenarie të panevojshme
7.Është shfrytëzues
8.Është gjithmonë i zënë duke fantazuar për suksesin në punë, bukurinë e saj/tij ose dashurinë ideale
9.Beson se ato janë "specialë" dhe unikë

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat