Keni një ditë të keqe? Ekspertët thonë se pastrimi i shtëpisë do t’jua përmisojë atë

Life style

Keni një ditë të keqe? Ekspertët thonë se pastrimi i shtëpisë do t’jua përmisojë atë

Më: 31 janar 2021 Në ora: 11:42
Foto ilustrim

Të gjithë kemi ato ditë në të cilat ndihemi sikur gjërat janë po shkojnë keq. 

Pavarësisht nëse puna është bërë më stresuese, moti është i zymtë, ose thjesht nuk po arrijmë më të mirën, është plotësisht e natyrshme. 

Në fakt, pritet.  Askush nuk mund të ndihet mirë 100% të kohës.

 Por lajmi i mirë është se ka gjëra që mund të bëni  për ta bërë veten të ndiheni më mirë. 

Dhe jo, ne nuk po flasim për një dush ose për të ngrënë ëmbëlsira .

 Ne po flasim për pastrimin. Mund të duket mjaft iracionale - por pse do të përmirësonit gjendjen shpirtërore duke bërë punë? 

Sipas studimeve të shumta, pastrimim mund të bëjë mrekulli për shëndetin mendor dhe gjendjen e përgjithshme shpirtërore. 

Një ndjenjë e kontrollit

Pastrimi u jep njerëzve një ndjenjë kontrolli mbi mjedisin e tyre. 

Duke parë që jeta është plot pasiguri dhe situata që janë jashtë duarve tona, çfarëdo që mund të kontrollojmë do të thotë shumë për ne - përfshirë pastrimin. 

Kjo është veçanërisht e vërtetë pasi që shtëpia jonë është ambienti ynë kryesor, duke e bërë atë gjithnjë e më të rëndësishme për shëndetin tonë mendor. 

Për më tepër, rrëmuja mund të tërheq vëmendjen vizualisht dhe të shërbejë si një kujtesë për punët që nuk janë bërë.

 Me fjalë të tjera, kur ndjen atë dëshirë të papritur për të pastruar kur je i stresuar, ekziston një arsye e vërtetë prapa saj. 

Pastrimi prodhon endorfina

Ju ndoshta keni dëgjuar të gjitha rreth asaj se si ushtrimi prodhon endorfinë të cilat ndihmojnë në lehtësimin e humorit tuaj.

Epo, e njëjta gjë është e vërtetë për pastrimin e shtëpisë. Çdo punë shtëpiake mund ta bëjë këtë.

 Sigurisht, prodhimi i endorfinës është fantastik për shëndetin tuaj mendor dhe fizik. 

Endorfina ndihmon në lehtësimin e stresit, ankthit dhe depresionit. 

Aromat më të mira i bëjnë njerëzit të lumtur

Një përfitim tjetër i një shtëpie të pastër është aroma. 

Po, me të vërtetë është kaq e thjeshtë! Era e shtëpisë tuaj mund të ketë një efekt të rëndësishëm në gjendjen tuaj shpirtërore. 

Disa aroma mund t'ju bëjnë të ndiheni më të lumtur, me energji, të motivuar dhe të freskuar. 

Fokusi i përmirësuar

Shpesh, shëndeti juaj mendor dhe emocional tregon veten në detyrat dhe rutinat tuaja të përditshme.

 Kjo është veçanërisht e vërtetë kur bëhet fjalë për vendin ku kaloni pjesën më të madhe të kohës, qoftë shtëpia juaj apo zyra. 

Për këtë arsye, rrethina juaj ndikon shumë në aftësinë tuaj për t’u përqëndruar gjatë gjithë ditës. 

Me fjalë të tjera, rrëmuja padyshim që do t'ju shpërqendrojë dhe do t'ju stresojë. 

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat