Çfarë t’u dhuroni për 8 Mars grave të veçanta në jetën tuaj?

Life style

Çfarë t’u dhuroni për 8 Mars grave të veçanta në jetën tuaj?

Më: 3 mars 2021 Në ora: 17:57
Ilustrim

8 Marsi është në prag dhe është një ditë e bukur t’i dhuroni nënës, të dashurës, vjehrrës apo gjyshes tuaj një dhuratë të këndshme.

Që të kuptoni më mirë simbolikën prapa kësaj date ja një historik i shkurtër:

Dita Ndërkombëtare e Grave mbahet çdo vit në 8 Mars për të festuar arritjet e grave gjatë historisë dhe në të gjithë kombet. Është e njohur gjithashtu si Dita e Kombeve të Bashkuara (KB) për të drejtat e grave dhe paqen ndërkombëtare.

Është arritur progres i madh për të mbrojtur dhe promovuar të drejtat e grave në kohët e fundit. Sidoqoftë, askund në botë gratë nuk mund të pretendojnë se kanë të njëjtat të drejta dhe mundësi të njëjta si burrat, sipas KB. Shumica e 1.3 miliardë të varfërve absolutë në botë janë gra. Mesatarisht, gratë marrin midis 30 dhe 40 përqind më pak paga sesa burrat fitojnë për të njëjtën punë. Gratë gjithashtu vazhdojnë të jenë viktima të dhunës, me përdhunimet dhe dhunën në familje të listuara si shkaqe të rëndësishme të aftësisë së kufizuar dhe vdekjes tek gratë në të gjithë botën.

Dita Ndërkombëtare e Gruas ka një histori të pasur që shkon para 108 vjetëve – së pari në vitin 1909 kur Partia Socialiste e Amerikës festoi 15,000 gra që protestuan për orë të gjata të punës, paga të ulëta dhe mungesa e të drejtës për të votuar në New York City.

Fillimisht e quajtur Dita Kombëtare e Gruas, festimi monumental vjetor u përhap në të gjithë botën (u festua zyrtarisht në vitin 1911), por ishte Rusia që vendosi në mënyrë të paqëllimtë me prirjen e 8 Marsit. Megjithëse Dita Ndërkombëtare e Grave u bë një festë zyrtare në Rusi në vitin 1913, gratë ende përjetuan vështirësi të shkaktuara nga Lufta e Parë Botërore. Ndërsa burrat ishin në luftë, gratë merreshin me mungesa të ushqimit dhe një qeveri që nuk do t’i dëgjonte ato.

Më 8 Mars 1917 (23 shkurt në ish-kalendarin rus), dhjetëra mijëra gra ruse dolën në rrugë duke kërkuar ndryshim. Zëri i unifikuar për ndihmë i hapi rrugën grave ruse që t’u jepen të drejtën e votimit shpejt pas kësaj.

Nëse ende nuk keni vendosur se cila do të ishte dhurata e duhur, diçka e vogël është perfekte për të shënjuar këtë ditë dhe për t’i shprehur mirënjohjen tuaj grave të veçanta në jetën tënde.

Një kuti çokollatash të mira të cilave nuk mund t’i rezistojë askush,

Një kuletë të kualitet të mirë,

Një shall kashmiri ose mëndafshi,

Një libër,

Një orë dore,

Një set me produkte bukurie apo higjenike.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat