Si duhet filluar një bisedë seksuale me partnerin?

Life style

Si duhet filluar një bisedë seksuale me partnerin?

Më: 1 gusht 2021 Në ora: 00:55
Foto ilustrim

Si të fillohet biseda seksuale – nuk di apo të vjen turp se si t’ia fillosh bisedës seksuale me partnerin?

Bisedat në kulmin e aktit seksual mund të ndezë shumë edhe ty edhe atë, mirëpo nuk mund ta bëjnë natyrshëm të gjithë.

Nëse nuk je e sigurt se si do t’ia fillosh, lexoji këto këshilla të cilat do ta bëjnë më të lehtë fillimin:

Reago

Nëse të prek diku ku të krijon kënaqësi, thuaji se po të pëlqen, mos rri vetëm duke heshtur. Nëse çdo prekje të tij e komenton, ai do ta ketë me të lehtë, ndërkaq shumë shpejt edhe ti do të mund t’i flasësh natyrshëm fjalët seksi të cilat mbase të janë dukur të panevojshme.

Bëhu e natyrshme

Kur shkon te gjinekologu, mbase përdor shprehje mjekësore, mirëpo kur je me të dashurin dhe i përdor shprehjet si p.sh. “vulva” apo “penetrimi”, është shumë e sigurt se do t’i bëhesh qesharake. Bisedat seksi gjithmonë janë të thjeshta, nuk ka nevojë t’i zgjedhësh fjalët sikur në fjalor.

Jepi komplimente

E di saktë se çka të pëlqen tek ai, mirëpo nëse nuk e lavdëron, ai nuk do të ndihet seksi. Fillo duke ia numëruar pjesët e trupit të cilat të pëlqejnë. Do të jenë gjasat të mëdha që vështirë do të ndalesh.

Bëri pyetje

Nëse nuk je e sigurt se çka i pëlqen, pyete. Madje edhe nëse e di që kënaqet, përsërite pyetjen dhe detyroje që zëshëm të thotë se çka i pëlqen.

Fillojeni bisedën me fjalën pozitive “ti” – “Ti me të vërtetë je një dashnor i këndshëm dhe unë po kënaqem derisa bëjmë dashuri bashkë. Do të doja të bisedonim rreth seksit”.

Detyrimisht duhet të bindeni se ai në të vërtetë gjatë atij momenti është i interesuar për bisedë dhe duhet ta pyetni: “A je për?”. Më pas kaloni në “unë”, në mënyrë që të flitni për dëshirat tuaja, dëshirat, nevojat, problemet, fantazitë: “Unë do të doja…”.

Lirisht thojeni atë që ju eksiton dhe që ju përshtatet. Në fund, shikoni se çfarë mendimi ka ai në gjithë këtë, a do t’i pëlqente edhe atij kjo.

Kështu do ta ketë të qartë se dëshironi marrëveshje, se për ju është e rëndësishme çfarë dëshiron ai dhe çfarë mendon, se e keni ftuar në bisedë, e jo për ta kritikuar.

Jepi këshilla

Nëse dëshiron të të prek, tregoji saktësisht ku. Madje edhe nëse e di se çka të pëlqen, çdo gjë do të duket shumë më sensuale njëherë kur ai të ketë ndenjën sikur po merr urdhra.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat