Në Qeverinë e Maqedonisë po përgatitemi që ministrat shqiptar të flasin shqip - Bota Sot
Në Qeverinë e Maqedonisë po përgatitemi që ministrat shqiptar të flasin shqip

Maqedonia

Në Qeverinë e Maqedonisë po përgatitemi që ministrat shqiptar të flasin shqip

Më: 23 janar 2019 Në ora: 08:39
Zoran Zaev

Nuk duhet të frikësohemi nga rekomandimet e Komisionit të Venecias. Gjuhët kanë vlerat e tyre në Bashkimin Evropian”, tha Zoran Zaev, kryeministër.

“Unë nuk kam paragjykime, në momentin tjetër që do të hapet Kushtetuta, jam i gatshëm që të bisedojmë që të heqim edhe çështjen e përqindjes”, tha Zaev.

Ndryshe kryeministri Zaev paralajëmroi edhe hyrjen në fuqi të Ligjit për gjuhët. Ai tha se po bëhen përgatitjet në Qeveri dhe se në seancat e radhës, ministrat shqiptarë do të mund të flasin shqip.

“Ligji hyn në fuqi, kam urdhëruar sekretarin gjeneral që të përgatisë kufjet”, u shpreh Zaev.

Ndërkohë i pyetur se nëse do të pajiset ne pasaportë në të cilën do të figuroj gjuha shqipe, Zaev tha se nuk ka paragjykime lidhur me këtë çështje, ai madje hapur tha se ndoshta do të jetë maqedonasi i parë që do të pajiset me pasaportën e Republikës së Maqedonisë së Veriut.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat