Merkel: Rruga e Maqedonisë drejt NATO-s dhe BE-së është e hapur - Bota Sot
Merkel: Rruga e Maqedonisë drejt NATO-s dhe BE-së është e hapur

Maqedonia

Merkel: Rruga e Maqedonisë drejt NATO-s dhe BE-së është e hapur

Më: 26 janar 2019 Në ora: 10:35
Angela Merkel

Kacelarja e Gjermanisë, Angela Merkel është e kënaqur me tejkalimin e mosmarrëveshjes së gjatë që zgjati me dekada për emrin Maqedoni.

“Ky është lajmi rëndësishëm që ka lidhje me luftën dhe paqen, por edhe me stabilitetin”, deklaroi kancelarja e Gjermanisë, Angela Merkel në mbledhjen e CDU-së..

Kancelarja Merkel në mënyrë aktive e problemit që nga samiti i NATO-s në Bukuresht para më shumë se një dekadë dhe po bën përpjekje për gjetjen e mënyrës që Maqedonia të bëhet anëtare e Aleancës dhe të anëtarësohet në BE.

“Tani, me marrëveshjen e Prespës, rruga e Maqedonisë është e hapur”, vlerëson Merkel duke shtuar “në kaq shumë krizë ndërkombëtare mendohet se asgjë nuk shkon përpara.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat