Merkel: Rruga e Maqedonisë drejt NATO-s dhe BE-së është e hapur - Bota Sot
Merkel: Rruga e Maqedonisë drejt NATO-s dhe BE-së është e hapur

Maqedonia

Merkel: Rruga e Maqedonisë drejt NATO-s dhe BE-së është e hapur

Më: 26 janar 2019 Në ora: 10:35
Angela Merkel

Kacelarja e Gjermanisë, Angela Merkel është e kënaqur me tejkalimin e mosmarrëveshjes së gjatë që zgjati me dekada për emrin Maqedoni.

“Ky është lajmi rëndësishëm që ka lidhje me luftën dhe paqen, por edhe me stabilitetin”, deklaroi kancelarja e Gjermanisë, Angela Merkel në mbledhjen e CDU-së..

Kancelarja Merkel në mënyrë aktive e problemit që nga samiti i NATO-s në Bukuresht para më shumë se një dekadë dhe po bën përpjekje për gjetjen e mënyrës që Maqedonia të bëhet anëtare e Aleancës dhe të anëtarësohet në BE.

“Tani, me marrëveshjen e Prespës, rruga e Maqedonisë është e hapur”, vlerëson Merkel duke shtuar “në kaq shumë krizë ndërkombëtare mendohet se asgjë nuk shkon përpara.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...