Kombet e Bashkuara e njohin Maqedoninë e Veriut me emrin e ri - Bota Sot
Kombet e Bashkuara e njohin Maqedoninë e Veriut me emrin e ri

Maqedonia

Kombet e Bashkuara e njohin Maqedoninë e Veriut me emrin e ri

Më: 16 shkurt 2019 Në ora: 11:43
Faqja e KB-se

Kombet e Bashkuara e ndërruan referencën “Ish Republika e Jugosllavisë Maqedonia”, me emrin “Maqedonia e Veriut” në listën e shteteve të pranuara.

Ndërrimi në KB është bërë më 14 shkurt në orët e vona. Ministria e Punëve të Jashtme me notë verbali i njoftoi KB për ngjarjet e ndryshimit të emrit.

“Marrëveshja mes Athinës dhe Shkupit me ndërmjetësimin e KB-së për pranimin e ‘Republikës së Maqedonisë së Veriut’, është e mirëseardhur, hap ‘historik’ që duhet mbështetur edhe vendet anëtare rajonale dhe ndërkombëtare”, shkroi Sekretari i Përgjithshëm i KB-së, Antonio Guterres.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...