Nikollovski: Do të ketë masa të reja për të ndihmuar bujqit në vend - Bota Sot
Nikollovski: Do të ketë masa të reja për të ndihmuar bujqit në vend

Maqedonia

Nikollovski: Do të ketë masa të reja për të ndihmuar bujqit në vend

Më: 16 prill 2019 Në ora: 16:54
Ljupço Nikollovski

Ministri i Bujqësisë Ljupço Nikollovski, sot ka realizuar takim me bujqit e Komunës së Rankovcës, me të cilët ka diskutuar për gjendjen aktuale në bujqësi, si dhe masat që ka paralajmëruar ministria për bujqit pas zgjedhjeve presidenciale.

Nikollovski tha se është i habitur për interesimin e shfrytëzimit të masave që ofron programi IPARD, sidomos nga gratë rurale, për të cilat tha se do të rritet mbështetja e grave bujqësore.

“Gratë-bujqësore do të kenë mundësi për grant prej 3 mijë eurove, ndërsa masa për bujqit e rinj do të rritet nga 10 mijë në 20 mijë euro. Me këtë do të bëhet ripërtëritje e fondit fitues në shtet”, tha Nikollovski.

Ai shtoi se për disa ditë do të publikohet masa e re për blerjen e makinerive, për të cilën tha se në vitin 2019 është rritur buxheti dhe arrin në 60 milionë denarë.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...