Shënohet dita ndërkombëtare e Tokës - Bota Sot
Shënohet dita ndërkombëtare e Tokës

Maqedonia

Shënohet dita ndërkombëtare e Tokës

Më: 22 prill 2019 Në ora: 10:38
Dita ndërkombëtar e Ditës së planetit Tokë

Sot shënohet dita ndërkombëtar e Ditës së planetit Tokë me moton  “Mbroni speciet tona” (Protect Our Species) dhe ka për qëllim të edukojë dhe ta ngritë ndërgjegjën për uljen e shpejtë të bimësisë dhe kafshëve të egra të shkaktuara nga aktivitetet njerëzore.

Në organizim të Qytetit të Shkupit në Kopshtin zoologjik janë të parashikuara disa aktivitete, ndërsa në shënim do të kyçet edhe Ministria e Mjedisit Jetësor dhe Planifikimit Hapësinor, shkurtër “Vlera e llojeve të egra” me përfaqësues nga Ministria.

Qëllimi i këtij projekti është që fëmijët nga mosha më e re ta zhvillojnë ndërgjegjën për ruajtje të gjelbërimit, ekologjisë dhe për të gjitha përfitimet e saj për mjedis të shëndetshëm jetësor.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...