Fitorja e Demokracisë së Re, Zaevi telefono Micotaqisin - Bota Sot
Fitorja e Demokracisë së Re, Zaevi telefono Micotaqisin

Maqedonia

Fitorja e Demokracisë së Re, Zaevi telefono Micotaqisin

Më: 8 korrik 2019 Në ora: 22:31
Zoran Zaev

Zoran Zaev, sot ka zhvilluar bisedë telefonike me homologun e ri grek, të cilit i ka uruar fitoren. Zaev ka përsëritur qëndrimin se Greqia mbetet partner Strategjik për Maqedoninë e Veriut. Të dy kryeministrat kanë shprehur interes për thellimin e bashkëpunimit të dy vendeve dhe interes për takimin e tyre të parë në nivel të kryeministrave. Pas zhvillimeve të reja në Greqi, në opinion u shfaqën dilema për rolin e Greqisë kundrejt Maqedonisë së Veriut në të ardhmen. Megjithatë sipas gazetarit në televizionit shtetëror grek ERT, Aleksandër Marku humbja e Ciprasit dhe fitorja Micotakisit, nuk pritet të ndryshojë qëndrimin e Greqisë ndaj Marrëveshjes së Prespës. Sipas Markut, javëve të fundit, vetë kryetari i Demokracisë së Re, por edhe një pjesë e anëtarëve të partisë, kanë deklaruar se do ta respektojnë Marrëveshjen e Prespës. Ndërsa këtë e kanë të shkruar edhe në pikën 16 të programit partiak.

Në pikën 16 shkruhet tekstualisht se partia Demokracia e Re do e respektojë Marrëveshjen e Prespës, por do të zhvillojë një fushatë ndërkombëtare për të bërë të njohur se kush është Maqedonia e vërtetë, për të bërë të njohur atë që  i themi “brand name”, për të bërë të njohur produktet e Maqedonisë greke. 05.10 Edhe vetë lideri i Demokracisë së Re Qiriakos Micotaqis ka thënë që ai do të respektojë marrëvehsjen e Prespës, por duke ndjekur hap pas hapi se sa Maqedonia e Veriut do të respektojë Marrëveshjen e Prespës- tha Aleksandër Marku nga Greqia, gazetar në ERT.

Gazetari Marku, theksoi se edhe përkundër faktit që do të respektohet Marrëveshja e Prespës, Greqia do ta ndjekë hap pas hapi Maqedoninë e Veriut në pjesën e zbatimit të dokumentit, sidomos gjatë hapjes së kapitujve për anëtarësim në Bashkimin Evropian. Marrëveshja e Prespës u nënshkrua më 17 qershor të vitit të kaluar. Me këtë Marrëveshje u mbyll kontesti për çështjen e emrit të Maqedonisë së Verit, për të cilin dy fqinjët, 27 vite nuk mund të gjenin gjuhë të përbashkët.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...