Deri më tani janë skanuar rreth 2 milionë llogari fiskale për kthimin e TVSH-së - Bota Sot
Deri më tani janë skanuar rreth 2 milionë llogari fiskale për kthimin e TVSH-së

Maqedonia

Deri më tani janë skanuar rreth 2 milionë llogari fiskale për kthimin e TVSH-së

Më: 13 korrik 2019 Në ora: 12:06
Ilustrim

Që nga një korriku, kur filloi masa e kthimit prej 15% të TVSH-në së paguar, aplikacioni është shkarkuar nga 120.000 qytetarë.

Afërsisht 2 milionë llogari fiskale janë skanuar, me një qarkullim prej gati 17 milionë euro. Kjo shumë llogarit kthimin e TVSH prej mbi 260 mijë euro, para që do të depozitohen në llogaritë e qytetarëve në muajin dhjetor. Nga DAP, thonë se janë të kënaqur me realizimin e tanishëm të kësaj mase dhe efektet që kanë për qëllim ballafaqimin me ekonominë e zezë.

“Qytetarët këmbëngulin në lëshimin e llogarive fiskale për produktet që ata blejnë dhe për shërbimet që përdorin, ndërsa më shpesh në Drejtorin e të Ardhurave Publike, raportohen parregullsi në lëshimin ose mos lëshimin e llogarive fiskale”, thonë nga DAP.

Përkundër dyshimeve që dolën nga opinioni rreth sigurisë së aplikacionit nga DAP për të disatën herë tregojnë se qytetarët janë maksimalisht të mbrojtur.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat