Pendarovski: Duhet të bëjmë gjithçka që Ohri të ngel në listën e UNESCO-s - Bota Sot
Pendarovski: Duhet të bëjmë gjithçka që Ohri të ngel në listën e UNESCO-s

Maqedonia

Pendarovski: Duhet të bëjmë gjithçka që Ohri të ngel në listën e UNESCO-s

Më: 13 korrik 2019 Në ora: 17:58
Pamje nga takimi

Pas takimit me anëtarët e delegacionit e Maqedonisë që morën pjesë në seancën e fundit të Komitetit për Trashëgimi Botërore të mbajtur në Baku, Presidenti Stevo Pendarovski tha se institucionet duhet të bëjnë gjithçka që Ohri të mbetet në listën e UNESCO-s.

Ata e informuan atë në detaje rreth vendimit të Komitetit, trashëgimisë natyrore dhe kulturore në rajonin e Ohrit, që nuk duhet të shkruhet në listën e trashëgimisë botërore në rrezik, si dhe planin e veprimit për përmbushjen e rekomandimeve që nga 1 shkurti 2020.

“UNESCO do të shqyrtojë rastin me rajonin e Ohrit në takimin e ardhshëm të Komitetit në qershor të vitit 2020. Unë theksova se të gjithë së bashku duhet të bëjmë gjithçka që është në fuqinë tonë për të ruajtur statusin e Ohrit si një qytet i UNESCO-s, trashëgimisë natyrore dhe kulturore të Maqedonisë dhe botës. Hapa vendimtare dhe konkrete duhet të merren në trajtimin e ndërtimeve pa leje në rast të shkeljeve të Ligjit për ndërtim”, tha Presidenti Pendarovski.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...