Bundestagu më 26 shtator do të japë dritë të gjelbër për bisedimet me BE-në - Bota Sot
Bundestagu më 26 shtator do të japë dritë të gjelbër për bisedimet me BE-në

Maqedonia

Bundestagu më 26 shtator do të japë dritë të gjelbër për bisedimet me BE-në

Më: 19 shtator 2019 Në ora: 18:15
Foto ilustrim

Bundestagu gjerman do të japë dritë të gjelbër për nisjen e bisedimeve të Maqedonisë së Veriut me BE-në në seancën që do ta mbajë më 26 shtator, ku i pranishëm do të jetë edhe zëvendëskryeministri për Çështje Evropiane, Bujar Osmani.

Osmani në deklaratë për mediat pas takimit me ministrin gjerman për Evropë dhe përfaqësuesin e Gjermanisë në BE, Michael Rooth.

“„Nga Rooth mora bindjen që ata si Qeveri do të qëndrojnë fuqishëm në kërkesën e Bundestagut të japë Bundestagu më 26 shtator do të japë dritë të gjelbër për bisedimet me BE-ndritë jeshile për Maqedoninë e veriut, ku në këtë temë do të diskutohet për një javë.Mendoj që jemi duke ecur në drejtimin të duhur, mbështetjen e Gjermanisë e kemi absolutisht kyçe, dhe pres që gjithë këto përkushtime do të rezultojnë me vendim në tetor për fillimin e negociatave“ theksoi Osmani.

Zëvendëskryeministri i Qeverisë për Çështje Evropiane, Bujar Osmani në kuadër të vizitës së punës në Republikën Federale të Gjermanisë ku realizoi takim me Ministrin gjerman për Evropë dhe përfaqësues i RFG në BE,Michael Rooth, ku kishte edhe fjalim për mediume ku përcolli përshtypjet nga takimi dhe njoftoi qe personalisht do të merr pjesë në seancën e Bundestagut gjatë votimit të pikës për mbështetjen e integrimeve evropiane të Republikës së Maqedonisë së Veriut.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...