Maqedoni, SASHK shqyrton ofertën e rritjes së pagave për 10% - Bota Sot
Maqedoni, SASHK shqyrton ofertën e rritjes së pagave për 10%

Maqedonia

Maqedoni, SASHK shqyrton ofertën e rritjes së pagave për 10%

Më: 8 tetor 2019 Në ora: 16:16
Maqedoni

Sindikata për Arsim, Shkencë dhe Kulturë, Arbër Ademi edhe sot kishin argumente rreth kërkesë për rritje të pagave për punëtorët në arsim, por pa vendim konkret përfundoi mbledhja e anëtarëve të sindikatës.

Vendimin përfundimtar, sipas kreut të SASHK, Jakim Nedelkov, do ta marrin në fund të kësaj jave apo në fillim të javës së ardhshme.

Ekziston pakënaqësi te një pjesë e liderëve rajonal të sindikatës për ofertën prej 10%, por Nedelkov thotë se rritja e pagave nga një janari do të siguronte paqe sociale.

Ministri Ademi në takimin e sotëm e vlerësoi si konstruktiv. E përsëriti qëndrimin se për to është historike rritja e paave në arsim dhe janë të përafërt me kërkesat e SASHK.

Propozimi i MASH për rritje të pagave sot ndodhet në mbledhje qeveritare, ndërsa SASHK dueht të vendosë nëse do ta pranojnë ofertën apo do të nisin me greva.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat