Pronarët e Tekstileve në Maqedoni: Kërkojmë tetë orë e gjysmë orar pune për punëtorët - Bota Sot
Pronarët e Tekstileve në Maqedoni: Kërkojmë tetë orë e gjysmë orar pune për punëtorët

Maqedonia

Pronarët e Tekstileve në Maqedoni: Kërkojmë tetë orë e gjysmë orar pune për punëtorët

Më: 31 tetor 2019 Në ora: 18:05
Foto ilustrim

Punëtorët e tekstilit të punojnë 8 orë e gjysmë për të kompensuar pushimin gjysmë ore, kërkojnë pronarët e kompanive të tekstilit të përfshirë në “Grupin e Tekstileve”.

Në një letër dërguar Ministrave të Punës dhe Politikës Sociale dhe Financave, Mila Carovskës dhe Nina Angelovskës, por edhe zv. kryeministrit Koço Angjushev, ata propozojnë punë prej tetë orësh, gjegjësisht efektive 7 orë e gjysmë që ka tani, siç thonë, sepse punëtorëve gjithashtu u paguhet pushim.

Kërkohet gjithashtu që të shfuqizohen festat në mënyrë që të mos ketë shkëputje të prodhimit ose që punëtorët të punojnë më gjatë. Pronarët kanë edhe kërkesa të tjera, këta e kanë mahnitur publikun këto ditë pasi madje kanë paralajmëruar grevë për të shprehur pakënaqësinë e tyre për kushtet për të bërë biznes në vend. Ata argumentojnë se kanë produktivitet të ulët dhe se shteti është i përkushtuar në mënyrë deklarative për rritjen e pagave që ka rënë përgjithësisht në shpinën e punëdhënësve.

“Shtatë orë e gjysmë kohë efektive të punës plus një pushim të paguar 30 minutash duhet të zëvendësohet me shembullin e të gjitha vendeve evropiane të rrethit me 8 orë kohë efektive të punës plus një pushim latente prej 30 minutash që do të thotë gjithsej 8 orë e 30 minuta. Mënyra e tanishme e punës nuk na bën shumë më konkurrues, dhe propozimi ynë do të hap mundësinë e ngritjes së pagave direkte si rezultat i orarit më të gjatë të punës prej gjysmë ore”, thonë nga grupi.

Kryetarja e Grupit, Marijana Perkovska i thotë për “Faktor” se në këtë mënyrë punëtorët do të kryejnë një normë më të madhe, dhe se ka një kohë të tillë pune në të gjitha vendet e tjera.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat