Zendeli: Lëvizja Besa s’është makineri votimi, kemi vërejtjet tona për Ligjin për Prokurori Publike - Bota Sot
Zendeli: Lëvizja Besa s’është makineri votimi, kemi vërejtjet tona për Ligjin për Prokurori Publike

Maqedonia

Zendeli: Lëvizja Besa s’është makineri votimi, kemi vërejtjet tona për Ligjin për Prokurori Publike

Më: 24 janar 2020 Në ora: 16:14
Lëvizja Besa

Deputeti i Lëvizjes Besa, Fadil Zendeli sot deklaroi se do të marrin pjesë në takimet e grupeve të punës për Ligjin për Prokurori Publike, por siç tha ai, ata janë ftuar me vonesë dhe akuzoi se marrëveshjen që e kanë pasur me ish-kryeministrin Zoran Zaev para sjelljes së ndryshimeve kushtetuese nuk është përmbushur.

“Jemi ftuar me vonesë. Kryesisht pushteti bisedon me opozitën maqedonase OBRM-PDUKM dhe kur atje nuk arrin mendon se ne jemi makineri votimi”, tha Zendeli.

Ai shtoi se si Lëvizje Besa kanë vërjejtjet e tyre sa i përket këtij ligji dhe se në takim do t’i pamendin.

“Dua t’i rikujtoj qytetarët dhe qeverinë për marrëveshjen që e kishi,, deputetët e Lëvizjes Besa me kryeministrin e qeverisë së atëhershme, para ndryshimeve kushtetuese e deri më sot, ish-kryeministri dhe kryetari i LSDM-së s’ka ndërmarrë asgjë sa i përket asaj marrëveshje. Në këtë drejtim pres të ndërmerren masa konkrete që të mund edhe ne si parti politike dhe si deputetë të japim kontributin tonë për Ligjin për Prokurori publike”, tha Zendeli.

Vërejtjet e tyre kanë të bëjnë posaçërisht në mbikëqyrjen e punës së Prokurorisë.

“Ne gjithmonë miratojmë ligje të mira por nuk kemi mbikëqyrje të zbatimit të atyre ligjeve”, tha mes tjerash Zendeli.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat