Maqedoni: Agjencia e Punësimit nuk ka të dhëna zyrtare se sa persona të papunë ka për momentin - Bota Sot
Maqedoni: Agjencia e Punësimit nuk ka të dhëna zyrtare se sa persona të papunë ka për momentin

Maqedonia

Maqedoni: Agjencia e Punësimit nuk ka të dhëna zyrtare se sa persona të papunë ka për momentin

Më: 11 gusht 2020 Në ora: 22:03
Ilustrim

Agjencia e Punësimit nuk publikon të dhëna zyrtare se sa persona të rinj janë regjistruar si të papunë në qershor dhe korrik për shkak të largimit nga puna.

Sipas asaj që është zyrtare në faqe nga marsi deri në maj, numri i të papunëve në vend është rritur me 15.371 persona të rinj. Jozyrtarisht, numri u zvogëlua në korrik, për shkak të ndihmës shtetërore të marrë nga kompanitë dhe ata ishin të detyruar të mbajnë të njëjtin numër të punësuarve, por nuk ka të dhëna zyrtare se sa persona aktualisht janë të papunë.

Bizneset kërkojnë formimin e një qeverie sa më shpejt të jetë e mundur, në mënyrë që të ketë një grup të ri masash që do të kursejnë vendet e punës. Përndryshe, ata njoftojnë një përgjysmim të mundshëm të punonjësve, veçanërisht në industrinë e tekstilit.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat