Kuvendi votoi nevojën e Ligjit për mbrojtje nga sëmundjet infektive

Maqedonia

Kuvendi votoi nevojën e Ligjit për mbrojtje nga sëmundjet infektive

Më: 27 tetor 2020 Në ora: 19:44
foto ilustrim

Kuvendi me 60 vota për dhe 32 të përmbajtur dhe asnjë kundër, mirëpo nevojën për sjelljen e ligjit për mbrojtje të popullatës nga sëmundjet infektive.

Tani me procedurë të shkurtuar këto ndryshime të propozuara ligjore shkojnë në komisionin amë për shëndetësi dhe në komisionit juridiko-ligjvënës, më pas kthehen në seancë plenare. Ndryshimi dhe plotësimi i Ligjit për Mbrojtjen e Popullatës nga Sëmundjet Ngjitëse do t’i mundësojë Qeverisë miratimin e masave shtrënguese si mbajtja e maskave në hapësira të hapura, kufizimi i grumbullimit të më tepër së katër personave pas orës 22 dhe kufizimi i grumbullimeve familjare.

 

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat